70 wozów na sprężony gaz. Miejskie Zakłady Autobusowe powiększają flotę

i

Autor: materiały prasowe

70 wozów na sprężony gaz. Miejskie Zakłady Autobusowe powiększają flotę

2021-03-26 10:59

Pachnące nowością i bardziej przyjazne dla środowiska. Takie mają być nowe autobusy, które od kwietnia zasilą flotę Miejskich Zakładów Autobusowych. Liczba ekologicznych wozów przewoźnika zbliża się do 500.

Raport z Anteny 25.03

Będzie bardziej ekologicznie!

W ciągu najbliższych dwóch tygodni do floty warszawskich autobusów dołączą kolejne pojazdy. Miejskie Zakłady Autobusowe kupiły od Solarisa 70 sztuk na sprężony gaz ziemny (CNG).

Czytaj także: Międzynarodowy Dzień Teatru w Warszawie odbędzie się online

- Nie spodziewamy się opóźnień w dostawach. Dostaniemy autobusy przegubowe, tych będzie 30 i trafią do zajezdni Kleszczowa, do tego 40 autobusów klasy MAXI, czyli 12-metrowych. Te autobusy trafią na zajezdnie Ostrobramska i Kleszczowa - mówi Adam Stawicki z Miejskich Zakładów Autobusowych.

Butle za gazem umieszcza się na dachu. Sprężony gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, więc w razie awarii szybko się ulatnia. Ma też dwa razy wyższą temperaturę zapłonu niż LPG czy benzyna. Warszawscy radni zabronili miejskiej spółce kupować diesele.

- W tej chwili posiadamy 160 autobusów elektrycznych i 145 gazowych. Po tegorocznych dostawach liczba autobusów na gaz przekroczy 200 - dodaje Adam Stawicki.

Do końca przyszłego roku do floty dołączą także niskoemisyjne autobusy Autosana. Wtedy miejska spółka będzie mieć 500 ekologicznych wozów, czyli co trzeci pojazd.​