Aktorki dały się oszukać na policjanta. Straciły prawie milion złotych!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Aktorki dały się oszukać "na policjanta". Straciły prawie milion złotych!

Aktorka z filmu Vegi oszukana "na policjanta". Oszuści wyłudzili blisko milion złotych!

2021-03-21 19:18

Kolejne oszustwa "na policjanta". Oszukać dały się... znane aktorki! Wśród nich m.in. artystka znana z filmów Patryka Vegi. Kobietom wmówiono, że biorą udział w policyjnej zasadzce. Łącznie straciły blisko milion złotych. Kto został oszukany?

Nie tylko starsze osoby są ofiarami oszustw "na policjanta". W ostatnim czasie informowaliśmy o próbach wyłudzenia pieniędzy wśród sławnych osób. Gwiazdy informowały o atakach w mediach społecznościowych. Okazuje się, że kilka młodych aktorek dało się jednak nabrać! Wśród nich m.in. aktorka znana z filmów Patryka Vegi. Prokuratura zajmuje się czterema sprawami.

- Jedno postępowanie dotyczy usiłowania wyłudzenia kwoty blisko 70 tys. euro. W pozostałych trzech sprawach doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w dwóch wysokość szkody przekracza wartość mienia w znacznej wartości, tj. kwotę 200 tys. złotych. Dwa postępowania dotyczą również kierowania gróźb karalnych – mówi prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj także: Lewandowska i Gessler ofiarami przestępców? Celebryci ostrzegają przed oszustwami przez telefon

Możliwe, że śledztwa są ze sobą powiązane i prokuratura połączy je w jedno postępowanie.

Aktorki oszukane "na policjanta"

24 lutego do 33-letniej aktorki teatralnej zadzwonił mężczyzna, podający się za Arkadiusza Nowickiego, funkcjonariusza policji. Rozmówca przekonał kobietę, że fundusze zgromadzone przez nią i jej rodziców na rachunkach bankowych są zagrożone atakiem hakerskim. Jego wiarygodność miała potwierdzić wybierając na klawiaturze telefonu "#112", bez rozłączania połączenia. Aktorka miała usłyszeć sygnał sugerujący, że nawiązała nową rozmowę i wierzyła, że zweryfikowała przekazane przez "policjanta" dane.

Rozmówca zmanipulował kobietę i nakłonił, by przelała 152 tysiące złotych na wskazany rachunek bankowy. Aktorka podała mężczyźnie dane do logowania w systemie bankowości elektronicznej, a następnie skontaktowała się z bankiem, by ten przelew autoryzować. Gdy przekazała rozmówcy, że zamiast 152 tysięcy przesłano 15 200 zł, on tłumaczył, że to z powodu ataku hakerskiego. Ten zabieg miał uwiarygodnić oszusta i przekonać kobietę do dalszej współpracy. 33-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i złożyła zawiadomienie. Z jej relacji wynika, że dostęp do numerów telefonów znanych osób mógł mieć związek wyciekiem danych z jednego z portali, do którego doszło jesienią ubiegłego roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura okręgowa.

Czytaj także: Po sobotnim proteście blisko 800 wniosków do sądu i ponad 500 notatek do sanepidu!

W tym samym tygodniu oszukana została aktorka znana z sensacyjnych filmów Patryka Vegi. Z kobietą skontaktował się najprawdopodobniej ten sam mężczyzna, podający się za Arkadiusza Nowickiego. Rzekomy "policjant" wmówił aktorce, że bierze ona udział w policyjnej zasadzce wymierzonej w oszustów bankowych. Kobieta przelała blisko 500 tys. złotych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota.

 Pod koniec lutego podobne propozycje "współpracy" z "policją" otrzymały młoda aktorka i jej menedżerka. Fałszywy funkcjonariusz przekonał kobiety do przelania funduszy w dwóch transzach na wskazany rachunek bankowy. Chodzi o prawie 100 tysięcy euro, czyli blisko 450 tysięcy złotych. Śledztwo prowadzone jest przez prokuraturę na Żoliborzu i dotyczy nie tylko oszustwa, ale także kierowania gróźb karalnych pod adresem pokrzywdzonych.

Czytaj także: W weekend kontrole policji w komunikacji, sklepach, na ulicach. Sprawdzą czy przestrzegane są obostrzenia

Groźby i próba wyłudzenia 70 tysięcy euro są także przedmiotem śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola. 41-letnia aktorka została wciągnięta przez działających metodą "na policjanta" oszustów w grę, ale uniknęła utraty środków. Przestępcy grozili kobiecie i jej najbliższym, w tym dzieciom.

Młode ofiary oszustw "na policjanta"

- Przez długi okres przestrzegaliśmy seniorów, dlatego zauważalnie spadła liczba przestępstw dokonany w podobny sposób na osobach starszych w garnizonie stołecznym - mówi podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

O tym na czym polega oszustwo "na policjanta" przeczytasz >>TUTAJ<<.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Te teksty znają wszyscy! Sprawdź czy potrafisz dokończyć cytaty z filmów Barei! QUIZ

Pytanie 1 z 11
Dokończ zdanie z filmu Miś: Nie mamy pańskiego płaszcza...
Kobiety kontra mężczyźni | ESKA XD #018