Buspasy i tempo 30. Polski Alarm Smogowy apeluje do warszawskiego ratusza

i

Autor: Łukasz Rydzewski, radio ESKA

Buspasy i tempo 30. Polski Alarm Smogowy apeluje do warszawskiego ratusza

2021-05-18 17:58

Więcej buspasów do końca roku i tworzenie stref "tempo 30". To apel Polskiego Alarmu Smogowego do władz Warszawy. W marcu tego roku Komisja Europejska wezwała m.in. Warszawę do działań, które miałyby doprowadzić do obniżenia emisji dwutlenku azotu w powietrzu.​

Raport z anteny 18.05, godz.10

Więcej buspasów do końca roku i tworzenie stref "tempo 30"

To apel Polskiego Alarmu Smogowego do władz Warszawy. Z przeprowadzonego na zlecenie organizacji badania wynika, że co drugi kierowca jest gotowy przesiąść się do komunikacji miejskiej, jeśli będzie szybsza. Niemal 70 proc. osób odpowiedziało, że byłaby skłonna oddać jeden z pasów ruchu na rzecz buspasów.

- Wśród tej grupy są również kierowcy. Niemal co drugi stwierdził, że takie rozwiązanie by zaakceptował. Mniej więcej ta sama grupa mówi, że zrezygnowałaby z samochodu na rzecz transportu zbiorowego, jeśli autobusy byłyby punktualne, a w tramwajach panował mniejszy tłok - mówi Bartosz Piłat z PAS.

Czytaj także: WARSZAWA: karta ucznia dla pierwszoklasisty - do kiedy wyrobić dokument?

Sylwia Jedyńska z organizacji "Warszawa bez smogu" oczekuje od ratusza szybkiego utworzenia stref tempo 30 w mieście. Jak mówi, można to zrobić niewielkim kosztem.

- Wystarczy postawić donice, zwęzić stojakami rowerowymi ulice i przemodelować system parkowania - raz po jednej, raz po drugiej stronie. Do tego nie trzeba wysokich środków i dużych budżetów. To nie musi być kompleksowa przebudowa - mówi.

W badaniu Polskiego Alarmu Smogowego za ważne uznało to blisko 70 procent badanych.​

Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!