taksówki warszawa

i

Autor: PHOTO MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Ceny w warszawskich taksówkach pójdą w górę? Radni zdecydowali

2022-08-25 16:17

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy jej członkowie zajęli się kwestią cen w warszawskich taksówkach. Jeśli proponowane zmiany weszłyby w życie, mieszkańcy stolicy, którzy korzystają z tego rodzaju transportu, zdecydowanie odczuliby to w swoich kieszeniach.

Obecnie w Warszawie obowiązują stawki określone uchwałą z grudnia 2011 roku.

Czytaj również: Taksówkarze chcą urealnienia maksymalnych cen za kilometr

Warszawa: ceny taksówek pójdą w górę?

Opłata za tzw. "trzaśnięcie drzwiami" wynosi  8 zł. w projekcie uchwały zaproponowano 16 zł. Również o 100 proc. miałyby wzrosnąć maksymalne stawki za przejazd kilometra.

W taryfie 1 (obowiązującej w dni powszednie od godziny 6 do 22) z obecnych 3 zł na 6 zł, w taryfie 2 (obowiązującej w dni powszednie w godz. 22-6 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby) z 4,5 zł na 9 zł. Ta sama zasada obowiązywałaby w taryfie 3 - z 6 zł za kilometra na 12 zł i w taryfie 4 z 9 zł na 18 zł. To byłyby jednak stawki maksymalne, co oznacza, że realne podwyżki w taksówkach nie byłyby prawdopodobnie tak wysokie.

Według projektu wzrosłaby też opłata za godzinę postoju taksówki z 40 zł do 80 zł.

Radni podjęli decyzję

Okazało się, że w projekcie są błędy formalne. - Projekt powołuje się na złe akty prawne - tłumaczył radnym Witold Nowakowski, wicedyrektor biura administracji i spraw społecznych w stołecznym ratuszu.

Taksówkarze zapowiadają jednak, że to nie oznacza porzucenia projektu. - Uważamy, że to idealny moment, aby rozpocząć dynamiczny dialog z władzami miasta, aby uzyskać jak najlepsze porozumienie dla każdej ze stron jak najszybciej - komentował "na gorąco" Cezary Król, taksówkarz i rzecznik komitetu inicjatywy uchwałodawczej.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić naszej reporterce, taksówkarze jak najszybciej wrócą do pracy nad tym projektem - tak, aby najpóźniej w październiku wrócił on pod obrady rady miasta. Prawdopodobnie tym razem projekt uchwały wyszedłby z ramienia radnych współpracujących z inicjatorami akcji, co oznaczałoby, że taksówkarze nie musieliby ponownie zbierać podpisów pod obywatelskim projektem. 

Policjanci eskortowali taksówkę do szpitala

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna śmiertelnie potrącił psa. "Wszyscy jednogłośnie mówią, że zrobił to celowo"
  2. Warszawa: mężczyzna okradał firmę, w której pracował. Zniknęło 266 laptopów
  3. Samuraj z Woli ujęty. Kataną groził właścicielom restauracji