Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie CPK

i

Autor: fot. CPK Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie CPK

"Chcą nam zbudować tory w ogrodach". Protest przeciwko budowie!

2022-02-07 15:30

Mieszkańcy Jaktorowa protestują przeciwko budowie torów kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według nich budowa największego w Polsce lotniska na terenie ich gminy sprawi, że dziesiątki rodzin będą musiały się wyprowadzić. - Nie możemy do tego dopuścić - mówiła nam organizatorka protestu.

Policyjna eskorta uratowała życie kobiety

Mieszkańcy nie chcą torów pod oknami

Centralny Port Komunikacyjny, czyli największe lotnisko w Polce, ma być gotowe do 2027 roku. Inwestycja wymaga budowy torów i całej infrastruktury kolejowej. Mieszkańcy Baranowa, Jaktorowa, Teresina i innych gmin, gdzie inwestycja ma powstać twierdzą, że zrujnuje ona rozwój tych miejscowości i będzie tragedią dla setek rodzin, bo zmusi część z nich do przeprowadzki. Dlatego sprzeciwiają się tej inwestycji i zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury. Chcą, aby resort wycofał się z obecnego kształtu budowy infrastruktury kolejowej pod CPK.

- Naszą gminę przetną torami na pół. Skala inwestycji zmieni życie wszystkich mieszkańców. Będzie tu wieczny hałas, zanieczyszczone powietrze, ogromne utrudnienia. Zniknie nasza piękna zielona gmina. Nie możemy pozwolić, aby inwestycja CPK rozwaliła nasze domy, ogrody, nasze życia. Nie wyobrażam sobie życia na placu budowy. Nie wyobrażam sobie torów pod oknami. Nie wyobrażam sobie muru, który podzieli Jaktorów na pół - mówi Magda Darska-Serafin, organizatorka protestu w Jaktorowie.

Wcześniej wiceminister Marcin Horoła zapowiadał, że "jeśli grunty pod CPK nie zostaną sprzedane dobrowolnie, to w grę wchodzi wywłaszczenie, a państwo zapłaci tym osobom odszkodowanie w wysokości ceny nieruchomości".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: Fundacja Serce Miasta walczy o wsparcie dla ukraińskich rodzin. "Chcą uciec przed wojną"

QUIZ. Największe romanse gwiazd kina. Sprawdź, czy pamiętasz, kto kogo kochał?

Pytanie 1 z 13
Zanim na zabój zakochał się pięknej prawniczce, był znany z romansów. George Clooney swego czasu tworzył parę między innymi z:
QUIZ. Największe romanse gwiazd kina. Sprawdź, czy pamiętasz, kto kogo kochał?