Andrzej Duda

i

Autor: AP PHOTO/CZAREK SOKOLOWSKI

Z kraju

Co z podwyżkami dla nauczycieli? Prezydencki projekt trafił do Sejmu

2023-12-27 9:58

- Właśnie składamy w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli - przekazała 27 grudnia szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Jednocześnie współpracowniczka Andrzeja Dudy podkreśliła, że propozycja - zgodnie z zapowiedziami - nie przewiduje 3 mld zł na telewizję publiczną.

W sobotę, 23 grudnia wieczorem prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. - Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa - uzasadnił. Jak mówił, po świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

Prezydent składa swój projekt

Grażyna Ignaczak-Bandych w środę rano w rozmowie z PAP powiedziała, że przedstawiciel kancelarii właśnie składa w Sejmie prezydencki projekt ustawy z podwyżkami dla nauczycieli, ale bez 3 mld zł na telewizję publiczną.

W sobotę, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta na platformie X, premier Donald Tusk napisał, że weto "zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi »kominówkę«, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji". "Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym" - dodał premier.

Odpowiedział mu prezydent Andrzej Duda. "Panie Premierze, cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moja ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp., ale bez 3 mld na publiczne media. I wzajemnie - Wesołych Świąt Panie Premierze!" - napisał na platformie X prezydent.

Tym żyła Warszawa w 2023 roku - zobacz zdjęcia:

Awantura przed gmachem TVP
Listen on Spreaker.