Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Czy to bezpieczne? Ekspert odpowiada

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki Zdjęcie poglądowe

Czy w kinie, restauracji, teatrze mogą sprawdzić certyfikat covidowy? Kto ma takie uprawnienia?

2021-08-09 13:22

Czy w kinie, restauracji, teatrze mogą sprawdzić certyfikat covidowy? Żeby móc sprawdzać poprawność i ważność Unijnego Certyfikatu COVID, należy pobrać specjalną aplikację Ministerstwa Zdrowia – Skaner Certyfikatów Covid. Jest ona bezpłatna i pozwala za jej pomocązeskanować kod QR, który ktoś Ci pokaże na innym urządzeniu mobilnym lub wydruku. Kto ma do tego uprawnienia? Sprawdźcie w naszym artykule!

Zgodnie z rządowymi rozporządzeniami osoby, które nabyły w wyniku sczepienia odporność przeciw COVID-19 nie są liczone do limitów gości na weselach, w teatrach i kinach. Do osób w pełni zaszczepionych zaliczamy te osoby, które przyjęły dwie dawki preparatów Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson. Po przyjęciu pełnego szczepienia, generowany jest automatycznie certyfikat covidowy. To dzięki niemu mamy mieć możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy granicami UE. Dostępny jest dla każdego zaszczepionego na jego Internetowym Koncie Pacjenta i może zostać przez nas wydrukowany lub pobrany w aplikacji mObywatel na telefon komórkowy. Czy w Polsce organizator imprezy może poprosić nas o jego pokazanie? Czy jest to zgodne z RODO?

Polscy medaliści olimpijscy wrócili do ojczyzny! Wzruszające sceny na Okęciu

Czy w kinie, restauracji, teatrze mogą sprawdzić certyfikat covidowy? Kto ma takie uprawnienia?

Jeśli chcecie odwiedzić kino lub teatr, to prawdopodobnie będziecie musieli pokazać na życzenie organizatora lub właściciela obiektu zaświadczenie o zaszczepieniu. Cyfrowy lub wydrukowany certyfikat posiada kod QR, który można sprawdzić za pomocą rządowej aplikacji na urządzenia mobilnej Zaszczepieni. Czy to zgodne z przepisami?