Donald Tusk

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Polityka

Donald Tusk zaprasza rolników do Warszawy. "Będę do dyspozycji"

2024-03-06 8:39

We wtorek, na dzień przed zaplanowanym przez rolników protestem w Warszawie premier Donald Tusk pojawił się na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Premier w czasie swojej wypowiedzi dla mediów zaprosił strajkujących na rozmowy, które mają odbyć się w stolicy już w najbliższą sobotę.

Premier zaprasza rolników na rozmowy w Warszawie

- Umówiłem się z rolnikami na rozmowy w tym tygodniu, aby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu poprzedniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. W sobotę o godz. 10:00 w centrum "Dialog" będę do dyspozycji - powiedział Tusk.

Jak dodał, jeszcze we wtorek skieruje do Sejmu projekt uchwały, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi. To jest jeden z powodów, dla których ceny żywności w Europie są niskie, to też jedno ze źródeł dużych dochodów dla tych państw - tłumaczył szef rządu. Jak dodał, Łotwa wprowadziła jednostronnie sankcje na żywność z Rosji i Białorusi, ale aby to było skuteczne, należy działać jako cała Unia Europejska.

Jak mówił premier, w projektowanej uchwale Sejm ma także zaproponować wprowadzenie pilnych zmian w zasadach handlu z Ukrainą, tak aby "chronić wrażliwe sektory rynku rolnego przed nadmiernym importem z Ukrainy". - Od KE będziemy oczekiwali pilnego podjęcia prac w celu powrotu do stosowania w handlu z Ukrainą wyłącznie reguł umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą - wyjaśnił szef rządu.

Przypomnijmy, że Tusk spotkał się z organizacjami rolniczymi 29 lutego w CPS "Dialog" w Warszawie. Dwa dni wcześniej rolnicy protestowali na ulicach Warszawy. Na środę, 6 marca zapowiadają kolejny protest w stolicy.

Protest rolników w Warszawie (27.02) - zobacz zdjęcia:

Szczyt rolniczy w Warszawie. Tusk rozmawiał z rolnikami