telefon

i

Autor: Pixabay

Ostrzeżenie

Dostałeś SMS o problemach z paczką? Uwaga, pojawiło się nowe ostrzeżenie

2024-06-17 15:00

Oszuści próbują kolejnych sposobów, by dobrać się do pieniędzy swoich ofiar. Tym razem CSIRT KNF ostrzega przed kampanią, w której wyłudzacze rozsyłają wiadomości SMS i podszywają się pod Pocztę Polską. Dla bezpieczeństwa własnych oszczędności lepiej zachować wyjątkową ostrożność.

Ten SMS o problemach z paczką nie pochodzi od Poczty Polskiej - nowe ostrzeżenie

W czwartek, 13 czerwca eksperci z CSIRT KNF opublikowali w mediach społecznościowych nowe ostrzeżenie. Tym razem komunikat dotyczy fałszywych wiadomości SMS, w których oszuści podszywają się pod Pocztę Polską, licząc na chwilę nieuwagi potencjalnych ofiar.

"Cyberprzestępcy w treści wiadomości informują użytkowników o konieczności zaktualizowania adresu. W rzeczywistości link prowadzi na niebezpieczną stronę, na której oszuści wyłudzają dane osobowe oraz informacje o kartach płatniczych" - wyjaśnili specjaliści.

W przykładowej fałszywej wiadomości, którą opublikował w ramach ostrzeżenia CSIRT KNF, czytamy: "Drogi kliencie, Twoja paczka dotarła do magazynu, ale nie może zostać dostarczona ze względu na niekompletne informacje adresowe. Potwierdź swój adres w linku w ciągu 12 godzin".

Jak widać, wyłudzacze nie tylko chcą wzbudzić w potencjalnych ofiarach lęk o nieistniejącą w tej sytuacji przesyłkę, ale również starają się wywrzeć dodatkową presję związaną z ograniczonym czasem na reakcję. Połączenie tych dwóch czynników może się okazać zgubne nawet dla tych, którzy na co dzień bardzo ostrożnie podchodzą do otrzymywanej korespondencji. Za każdym razem warto więc zachować spokój i nie klikać w żadne podejrzane linki. Niestety, zaufanie wyłudzaczom może bowiem prowadzić do utraty dużych pieniędzy.

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz

Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Czujny taksówkarz ocalił pieniądze małżeństwa