dożynki

i

Autor: Pixabay

Atrakcje

Dożynki w Warszawie i na Mazowszu. Kiedy odbędą się tradycyjne imprezy?

2023-08-28 13:32

Dożynki, które co roku odbywają się w całej Polsce, tradycyjnie cieszą się ogromną popularnością. Sprawdziliśmy więc, kiedy odbędą się tego rodzaju imprezy, organizowane w Warszawie i całym regionie. Nie możecie ich przegapić!

Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej 2023

Duża impreza na skalę wojewódzką zostanie zorganizowana 27 sierpnia w Bieżuniu (pow. żuromiński). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa aż do północy! Wśród dożynkowych atrakcji przewidziano m.in. koncerty zespołów Trubadurzy oraz Blue Cafe, a także przemarsz korowodu dożynkowego czy zabawę taneczną.

- Spotkajmy się na dożynkach w Bieżuniu, podziękujmy rolnikom za ich ciężką pracę i podzielmy się chlebem – zaprasza marszałek województwa Adam Struzik.

Powsińskie Dożynki 2023

Jeśli chodzi o dożynki, na których będzie się można bawić w samej Warszawie, na mieszkańców czekać będą Powsińskie Dożynki 2023, organizowane przez Centrum Kultury Wilanów i parafię św. Elżbiety. Imprezę zaplanowano na 27 sierpnia, godz. 11:30.

- Niezmienną ideą tego projektu jest kultywowanie tradycji ludowych na obszarze wielkiej i nowoczesnej aglomeracji miejskiej – Warszawy. [...] Zobaczymy m.in. występy folklorystyczne zespołów Centrum Kultury Wilanów oraz zaproszonych gości z kraju i z zagranicy. Dla dzieci przygotowujemy przedstawienie teatralne oraz animacje, a na koniec – o godz. 19:00 – odbędzie się „potańcówka na dechach” - czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Dożynki Prezydenckie 2023

W Warszawie tradycyjnie odbędą się również Dożynki Prezydenckie, które zaplanowano na 23 i 24 września. - Jest to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Dzień przed rozpoczęciem dożynek zostanie oczywiście zorganizowany „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Dokładny plan wydarzeń powinniśmy poznać już niebawem.

Dożynki 2023 na Mazowszu

Poza wspomnianymi, większymi imprezami, w całym województwie będą się oczywiście odbywały liczne dożynki gminne i powiatowe. Wśród nich znalazły się m.in.:

 • Dożynki Gminy Górzno 2023 (pow. garwoliński) - 20 sierpnia,
 • XIX Dożynki Powiatu Kozienickiego Magnuszew 2023 - 20 sierpnia,
 • Dożynki gminne i odpust parafialny w Osiecku 2023 (pow. otwocki) - 20 sierpnia,
 • Gminne dożynki w Krzesku-Królowa Niwa 2023 (pow. siedlecki) - 20 sierpnia,
 • Dożynki Regionalne na Kurpiach w Lelisie 2023 (pow. ostrołęcki) - 20 sierpnia,
 • Dożynki Gminy Olszewo-Borki 2023 (pow. ostrołęcki) - 26 sierpnia,
 • Owocobranie 2023 w Sobieniach-Jeziorach (pow. otwocki) - 27 sierpnia,
 • Święto Plonów - XVII Turniej Sołectw Gminy Jedlińsk 2023 (pow. radomski) - 3 września,
 • Dożynki Gminno–Parafialne w Dobrem 2023 (pow. miński) - 3 września,
 • Święto plonów w gminie Tłuszcz 2023 (pow. wołomiński) - 3 września,
 • XVI Płońskie Gminne Dożynki 2023 w Jeżewie - 10 września,
 • Święto Plonów w sercu Puszczy Białej 2023 (Długosiodło, pow. wyszkowski) - 10 września.

W twojej gminie również odbywają się huczne dożynki? Daj nam znać, chętnie umieścimy je na naszej liście.

Piknik wojskowy w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Wielkie otwarcie nowego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Moc atrakcji