DZIWIDŁO OLBRZYMIE w Warszawie zakwitnie

i

Autor: Magnus Hagdorn flickr.com DZIWIDŁO OLBRZYMIE w Warszawie zakwitnie

DZIWIDŁO OLBRZYMIE w Warszawie zakwitnie - śmierdzący gigant to hit Ogrodu Botanicznego UW

2021-06-14 6:40

Niesamowicie piękne, niesamowicie wielkie i niesamowicie śmierdzące - takie jest Dziwidło Olbrzymie. To jedna z najbardziej wyjątkowych roślin w Ogrodzie Botanicznym UW. Już niedługo będziemy mogli podziwiać ten kwiat w rozkwicie! Dowiedzcie się, kiedy odwiedzić ogród, by obejrzeć Amorphophallus titanum w pełnej krasie.

Dziwidło olbrzymie - Ogród Botaniczny UW posiada ten imponujący kwiat w swoich zbiorach. Niedługo odwiedzający ogród będą mogli oglądać rozkwit rośliny. Władzie ogrodu podkreślają, że jest to wyjątkowa okazja, gdyż dziwidło olbrzymie kwitnie raz na kilka lat i dla każdego ogrodu botanicznego w Europie jest to wielkie wydarzenie. Amorphophallus titanum, jak brzmi łacińska nazwa rośliny, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na rzadkie kwitnienie. Przede wszystkim kwiat jest gigantyczny! Może osiągnąć 2 metry wysokości, a rozłożony kielich mieć 1,5 metra średnicy. Jego podziwianie może być jednak kłopotliwe dla osób z wrażliwym nosem. Dziwidło olbrzymie podczas kwitnienia wydziela bowiem zapach zbliżony do gnijącej padliny. Warszawski kwiat ma również ciekawą historię. Poznacie ją w dalszej części artykułu.

W kilka minut zebrał 31 punktów karnych. Wszystko uchwyciła kamera grupy SPEED

Dziwidło olbrzymie z Ogrodu UW - ekipa telewizyjna omal nie uśmierciła rośliny

Historia dziwidła olbrzymiego w Ogrodzie Botanicznym UW jest niezwykle ciekawa. Kwiat przyniósł tam mieszkaniec, który po sprowadzeniu rośliny do Polski, nie mógł jej zapewnić odpowiednich warunków. Dziwidło trafiło do szklarni tropikalnej, jednak pracownicy musieli stoczyć długą walkę o jego przetrwanie. Przez pierwsze lata roślina rozwijała się prawidłowo, aż do dnia, gdy jedna z ekip telewizyjnych kręcących zimą materiał w szklarniach Ogrodu UW, nieświadomie wystawiła donicę z bulwą na kilkustopniowy mróz. Po tym bulwa zaczęła gnić. Pracownicy Ogrodu pielęgnowali dziwidło z największą troską, jednak roślina przez kolejne trzy lata nie wypuściła żadnego nowego liścia.

Pomógł... rytualny taniec

We wpisie poświęconym roślinie na Facebooku Ogrodu Botanicznego UW czytamy, że dziwidłu niespodziewanie pomógł rytualny taniec pracowników:

Wśród ogrodników gasła nadzieja. Zastanawialiśmy się, co może ją wybudzić z tej hibernacji. Pewnego dnia ktoś podrzucił pomysł na "rytualny taniec". Pół żartem, pół serio, taniec w intencji wzrostu dziwidła został odprawiony! Jednak szybko o tym zapomnieliśmy. Jakież było nasze zdziwienie po kilku dniach... To było 2 lata temu, w październiku 2018 roku. Odetchnęliśmy z radością! Roślina obudziła się wypuszczając ze starej bulwy nowy liść, który rósł w oczach (2 cm dziennie).

Kiedy w Warszawie zakwitnie dziwidło olbrzymie?

Niedawno na Facebooku ogrodu pojawiła się świetna wiadomość dla wszystkich wielbicieli i wielbicielek botaniki. Dziwidło olbrzymie zakwitnie! Według wiedzy pracowników, będzie to pierwsze kwitnienie tej rośliny w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie może mieć miejsce w ciągu dwóch tygodni (końcówka maja - połowa czerwca).

Ogród Botaniczny UW - kiedy otwarty dla zwiedzających?

Wszyscy, którzy chcą zobaczyć dziwidło olbrzymie w rozkwicie, powinni zapoznać się z godzinami otwarcia Ogrodu Botanicznego UW. Palmiarnia i szklarnia Tropikalna będą w najbliższym czasie otwarte w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00 – 15.00. W piątek, sobotę i niedzielę szklarnie będą otwarte w standardowych godzinach od 10.00 do 20.00. Przypomnimy, że roślina znajduje się w szklarni Tropikalnej. Więcej informacji znajdziecie w poście Ogrodu Botanicznego UW.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!