Pluskwy

i

Autor: Shutterstock Zdjęcie ilustracyjne

Inwazja pluskiew na Bródnie. Mieszkańcy walczą z plagą robactwa

2023-03-20 12:49

Mieszkańcy Bródna walczą z bardzo przykrą plagą. W tej dzielnicy pojawił się poważny problem... z pluskwami! Ludzie na wszelkie sposoby starają się opanować kryzys. Już same doniesienia o nim wywołują na plecach większości warszawiaków ciarki.

Plaga pluskiew na Bródnie

Plaga pluskiew na Bródnie! Te nieprzyjemne w obyciu robaczki całkiem sprawnie rozgościły się w owej warszawskiej dzielnicy. Mieszkańcy mówią o naprawdę poważnym problemie. 

Duże poruszenie widać w przestrzeni mediów społecznościowych. Na grupach mieszkańców znajdujemy doniesienia o prawdziwej pladze pluskiew. Kto chociaż raz je widział (chociażby na zdjęciu) ten wie doskonale, że nigdy nie chciałby znaleźć ich gniazda pod swoim łóżkiem.

Czytaj także: Suszone robaki i larwy w jedzeniu to nie nowość. Wystarczy spojrzeć na etykietę!

Niestety, walkę z rozprzestrzenianiem się pluskiew zdecydowanie utrudnia fakt, że niektórzy sąsiedzi zabierają do swoich mieszkań meble i dekoracje pozostawione na śmietniku przez lokatorów walczących właśnie z pluskwami. W ten sposób pojawia się błędne koło, a nieświadomi zagrożenia "nabywcy" mebli przynoszą sobie do mieszkania poważny problem.

- Proszę, nie bierzcie nic spod śmietników, Bródno Podgrodzie. Mamy inwazję pluskiew w blokach. Ze smutkiem wyrzuciłam wszystko z mieszkania i opisywałam "pluskwy". Ale moje obrazy zniknęły, zanim przyjechała śmieciarka - opisuje na portalu społecznościowym mieszkanka osiedla Wysockiego na Bródnie.

Pluskwy kochają Warszawę. Dlaczego?

W komentarzach widoczne są głosy oburzenia, które nie pozostawiają wątpliwości, że wiele osób lekceważy zagrożenie pluskwami. Niestety, dla tych robaczków Warszawa jest rajem, bowiem najlepiej czują się one w warunkach blokowych. Owad bardzo łatwo przechodzi między mieszkaniami, np. wentylacją czy po rurach centralnego ogrzewania.

Czasami przywozimy pluskwy z urlopu, ale bardzo szybko się rozmnażają, a potem trudno z nimi walczyć. Żerują głównie w nocy, wypijając krew z głęboko śpiących ofiar. Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne. Zaczerwienione oraz swędzące miejsce na skórze może świadczyć o obecności pluskwy w naszym otoczeniu.

Zazwyczaj dobrze się chowają, np. w załamaniu tapety, pod materacem łóżka czy gniazdku elektrycznym. Przez takie zachowania trudno je wykryć, a jeszcze trudniej się ich pozbyć. Warto więc słuchać ostrzeżeń sąsiadów i być czujnym, zanim i nasze mieszkanie zostanie przez nie opanowane.

Pluskwy. W jaki sposób się ich pozbyć?

Z pluskwami można walczyć na wiele sposobów. Kiedy nie radzimy sobie sami, zawsze możemy wynająć specjalizującą się w tego typu usługach firmę. Mamy też jednak parę opcji na samotną walkę.

Warto wiedzieć, że pluskwy, ich larwy oraz jaja niszczy wysoka temperatura. W miejscach, gdzie nie powinno się używać środka owadobójczego, można wytępić pluskwy parą za pomocą parownicy. Pościel, dywaniki, zasłony, ręczniki i ubrania należy wyprać w najwyższej temperaturze. 

Zobacz zdjęcia: Wiosna w Warszawie. Zachwycające pole krokusów

Pierwsza miłość ZWIASTUN. Rodzina Artura i Doroty się rozpadnie? Tajny układ Ewy z Michałem