Leszczyna

i

Autor: Canva

Jak odróżnić alergię od przeziębienia? Sprawdź, jakie rośliny pylą na wiosnę

2023-03-20 15:01

Wraz z pierwszymi dniami wiosny alergicy zaczynają odczuwać pierwsze objawy wiosennej alergii. Jak odróżnić alergię od przeziębienia i jakie rośliny pylą na wiosnę? Te informacje znajdziecie poniżej.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Wiosną często chorujemy na różne infekcje, objawiające się najczęściej złym samopoczuciem i katarem. Nie zawsze jednak kichanie i cieknący nos oznacza przeziębienie. Wiele osób na wiosnę cierpi z powodu alergii. Wiosną rozpoczyna się okres pylenia wielu roślin.

Jak rozpoznać objawy alergii?Pierwszą różnicą jest wydzielina z nosa. W przypadku zakażenia wirusowego początkowo jest ona obfita i ma wodnistą konsystencję. Po upływie kilku dni zmienia swój kolor na żółty lub zielonkawy i gęstnieje, znacznie utrudniając oddychanie przez nos. Katar alergiczny jest cieknący i bezbarwny. Wiele osób odczuwa również uczucie swędzenia w nosie skutkujące nagłymi napadami kichania. Kolejny objaw to swędzący, zaczerwieniony i „spuchnięty” nos. Częstym objawem alergii są również zaczerwienione i swędzące oczy.

Alergicy nie odczuwają bólów mięśniowych ani gorączki.

Jakie rośliny pylą na wiosnę?

Pyłek roślin to jeden z najczęstszych czynników powodujących objawy alergii. Stężenie pyłku poszczególnych roślin w powietrzu zmienia się w ciągu roku. Poniżej znajdziecie informacje o roślinach i grzybach, których pyłki najczęściej występują w wiosennych miesiącach.

W marcu objawy alergiczne odczuwają osoby uczulone na pyłki: leszczyny, olszy i topoli.W kwietniu kichać będą osoby uczulone na: brzozę, jesion i dąb.Maj to okres, w którym objawy alergii odczują osoby uczulone na pyłki: trawy, dębu, Cladosporium (grzyby pleśniowe) i Alternaria (grzyby workowe).

Ukąszenia - alergia