Wojciech Szczęsny

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

Kim jest Wojciech Szczęsny? Zawodnik z Warszawy nie zawodzi w topowych klubach Europy

2022-12-01 9:38

Czesław Michniewicz wybrał już polską kadrę, która pojedzie na Mundial 2022. Wśród powołanych bramkarzy znalazł się również pochodzący z Warszawy Wojciech Szczęsny. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje na temat zawodnika - jego rodziny, kariery oraz piłkarskich początków.

Polska kadra na Mundial 2022

10 listopada trener Czesław Michniewicz ogłosił listę 26 piłkarzy, którzy pojadą na tegoroczny Mundial w Katarze. Zbiór nazwisk wywołał oczywiście ogromne emocje wśród kibiców, dyskutujących o tym, kto i w jakim ustawieniu powinien zagrać przeciwko Meksykowi, Arabii Saudyjskiej oraz Argentynie

Ostatecznie Michniewicz postawił na następującą kadrę:

  • Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Kamil Grabara (zastąpił kontuzjowanego Bartłomieja Drągowskiego);
  • Obrońcy: Kamil Glik, Jan Bednarek, Jakub Kiwior, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Robert Gumny, Nicola Zalewski, Matty Cash, Bartosz Bereszyński;
  • Pomocnicy: Michał Skóraś, Przemysław Frankowski, Jakub Kamiński, Kamil Grosicki, Piotr Zieliński, Grzegorz Krychowiak, Krystian Bielik, Sebastian Szymański, Damian Szymański, Szymon Żurkowski;
  • Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Karol Świderski, Krzysztof Piątek.

Wśród wybranych do reprezentowania Polski zawodników znajdują się oczywiście piłkarze pochodzący z Warszawy. Jednym z nich jest bramkarz Wojciech Szczęsny, którego sylwetkę przybliżymy w tym artykule.

Wojciech Szczęsny - wiek

Wojciech Szczęsny urodził się 18 kwietnia 1990 roku w Warszawie. Ma więc 32 lata. Pierwsze piłkarskie szlify bramkarz zdobywał od wczesnego dzieciństwa - chodził do szkoły sportowej, a w 2004 roku trafił do Agrykoli Warszawa, gdzie początkowo występował jako napastnik. Szybko postawiono go jednak na bramce, gdzie pozostał na kolejne lata. Już w 2005 roku przeniósł się do jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów, Legii Warszawa.

Wojciech Szczęsny - ojciec

Być może życie zawodnika potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby nie jego ojciec. Mowa tu oczywiście o Macieju Szczęsnym, który również zrobił karierę jako zawodowy bramkarz, występując między innymi w Legii Warszawa, czy Polonii Warszawa, ale również reprezentacji Polski. Szczęsny senior do dziś zajmuje się piłką nożną, występując jako komentator telewizyjny i ekspert piłkarski. Przez jakiś czas pracował również jako trener bramkarzy, m.in. w Koronie Kielce.

Wojciech Szczęsny - Transfermarkt

Dzięki Transfermarktowi możemy prześledzić, jak toczyła się dotychczasowa kariera Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz występował kolejno w:

  • FC Arsenalu;
  • FC Brentford;
  • AS Romie;
  • Juventusie Turyn.

Dodatkowo rozegrał w seniorskiej reprezentacji Polski 66 spotkań.

Jego wartość rynkowa jako zawodnika wynosi 13 mln euro. Klubowo udało mu się trzykrotnie zdobyć mistrzostwo Włoch (z Juventusem), dwukrotnie zdobyć Puchar Włoch (z Juventusem), dwukrotnie zdobyć Superpuchar Włoch (z Juventusem), dwukrotnie zdobyć Puchar Anglii (z Arsenalem) oraz raz zdobyć Superpuchar Anglii (z Arsenalem).

Wojciech Szczęsny - żona, syn

Prywatnie Wojciech Szczęsny jest związany z piosenkarką Mariną Łuczenko-Szczęsną. Para pobrała się w 2016 roku w Atenach. W 2018 roku małżeństwo zostało rodzicami synka, Liama

Wojciech Szczęsny - Instagram

Zarówno Szczęsny, jak i jego żona chętnie dzielą się prywatnymi, szczęśliwymi chwilami w mediach społecznościowych. Bramkarza na Instagramie obserwuje aż 3,2 mln osób. Na jego profilu nie brakuje również wspomnień z piłkarskiej kariery, czy kadrów z rozegranych spotkań.

Wojciech Szczęsny czasami stara się również wykorzystywać media społecznościowe do poruszania ważnych dla niego kwestii społeczno-politycznych.

- Moja żona urodziła się w Ukrainie, w żyłach mojego syna płynie ukraińska krew, część naszej rodziny nadal jest w Ukrainie, wielu moich pracowników to Ukraińcy i wszyscy są wspaniałymi ludźmi. Widząc cierpienie na ich twarzach i strach o swój kraj, uświadamiam sobie, że nie mogę stać w miejscu i udawać, że nic się nie stało. [...] Wiem, że mój wpływ może być tylko symboliczny, ale wzywam FIFA i UEFA do podjęcia działań i pociągnięcia Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za ich działania - pisał bramkarz po wybuchu wojny w Ukrainie, tłumacząc tym samym, dlaczego Polacy nie rozegrają meczu barażowego z Rosją.

Wojciech Szczęsny - papierosy

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w karierze Wojciecha Szczęsnego pozostaje fakt, iż zawodnik, jako profesjonalny sportowiec, pali papierosy. Co więcej, raczej nie stara się z tym ukrywać, gdyż dziennikarzom zdarzało się już przyłapać go na gorącym uczynku.

Jan Tomaszewski OCENIA POWOŁANIA Michniewicza!