Karta ucznia

i

Autor: www.um.warszawa.pl Karta ucznia

KARTA UCZNIA - uczniowie i uczennice z Warszawy podróżują za darmo

2021-06-10 9:02

Uczniowie ze szkół podstawowych bezpłatnie podróżują transportem publicznym z Kartą Ucznia - poinformował w środę miejski ratusz. Można już składać wnioski o wydanie kart dla przyszłych uczniów pierwszych klas, a także o przedłużenie ich ważności dla uczniów klas IV-VII.

Warszawska karta ucznia

Jak przypomina urząd, od 2017 roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych oraz dzieci mieszkające w Warszawie, ale uczące się w miejscowościach z nią sąsiadujących, nie płacą za przejazdy transportem publicznym. Uprawnienia te potwierdza Karta Ucznia wydawana – za pośrednictwem szkół – przez Zarząd Transportu Miejskiego. Na podstawie Karty Ucznia można bezpłatnie podróżować transportem publicznym w obu strefach biletowych oraz – w ramach oferty "Wspólny bilet ZTM-KM-WKD" – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. - Dzięki temu dzieci i młodzież jeżdżą "na karcie" nie tylko do szkoły i domu, ale mogą także wybrać się na dalszą wycieczkęi - podkreśla magistrat. Uczniowie klas pierwszych dostaną swoje Karty Ucznia we wrześniu. Uczniowie starszych klas (IV-VII) muszą swoje wymienić na nowe, bo ważność ich kart kończy się w tym roku szkolnym.

Wisłostrada się zapadła. Wielka dziura sparaliżowała Warszawę

Wnioski o wyrobienie lub przedłużenie karty ucznia

Wniosek o wydanie Karty Ucznia lub o przedłużenie jej ważności można złożyć on-line. Ze szkoły, do której uczęszcza lub będzie uczęszczało dziecko, rodzice lub opiekunowie dostają link do strony internetowej, na której wypełnia się wniosek-formularz. Do wyboru są dwa dokumenty – o wydanie karty dla pierwszaka lub przedłużenie jej ważności dla ucznia klas IV-VII. Do złożenia wniosku potrzebne jest aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Fotografia powinna być w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, a wielkość pliku nie może przekraczać 2 MB. W przypadku przedłużania ważności karty, należy także przygotować numer obecnej Karty Ucznia. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku, e-mailem przychodzi potwierdzenie złożenia dokumentu. Gotowa karta zostanie dostarczona do szkoły, a placówka zawiadomi o możliwości jej odbioru.

Jeżeli dziecko mieszka w Warszawie ale rozpoczyna lub kontynuuje edukację w szkole znajdującej się w sąsiadującej z nią miejscowości, kartę można wyrobić lub przedłużyć jej ważność w Punkcie Obsługi Pasażerów. Dzieci i młodzież otrzymają Karty Ucznia z wyjątkowymi wzorami przygotowanymi – w ramach konkursu zorganizowanego przez Warszawę – przez Zosię z bielańskiej szkoły i Kacpra ze szkoły w Ursusie.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!