Ku pamięci Lizy

i

Autor: Materiały prasowe

Warszawa

"Ku pamięci Lizy". Chłopak zgwałconej Białorusinki założył zbiórkę na pogrzeb i prawnika. Zebrano już całą kwotę

2024-03-05 16:09

Śmierć Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Teraz priorytetem jest godne pożegnanie dziewczyny i walka w sądzie o sprawiedliwy wyrok dla mordercy. Chłopak Lizy założył zbiórkę na ten cel, w której prosi o wsparcie. W zaledwie kilka godzin zebrano całą kwotę.

W wyniku brutalnego gwałtu w piątek zmarła 25-letnia Białorusinka. W związku z tą tragedią Daniel, chłopak Lizy, założył zbiórkę na pogrzeb, pomoc prawną i wsparcie dla bliskich. W ciągu kilku godzin zebrano całą kwotę, czyli 70 tys. złotych.

Tragedia 25-latki i walka o jej życie

Daniel, kiedy tylko jego dziewczyna trafiła do szpitala, założył zbiórkę na jej leczenie - "Ratuj życie dziewczynie". W pomoc zaangażowało się ponad 10 tys. darczyńców, kiedy tylko dowiedzieli się o tragicznych wydarzeniach w Warszawie. W błyskawicznym czasie udało się zebrać ponad pół miliona złotych, które miały być przeznaczone na leczenie, powrót do zdrowia i wsparcie psychologiczne dla dziewczyny. Niestety Liza zmarła w piątek 1 marca.

Pomagam.pl rozpoczęło zwrot wszystkich środków z tej zbiórki. Serwis chce być uczciwy w kwestii przeznaczenia zebranych pieniędzy, stąd taka decyzja.

Ruszyła kolejna zbiórka

Dla 25-letniego Daniela priorytetem jest teraz godny pochówek Lizy i jej pożegnanie w sposób, na jaki zasługuje. Niestety Daniel nie spodziewał się, jak drogi jest pogrzeb w Warszawie. Najskromniejszy pogrzeb kosztuje od 10 000 złotych wzwyż. Przy tym miejsce na cmentarzu będzie opłacone tylko na 20 lat. Stałe miejsce na cmentarzu kosztuje od 12 000 złotych do 20 000 złotych. Średni pogrzeb w Warszawie kosztuje około 14-16 tysięcy złotych.

Kluczowa dla Daniela jest również walka o ukaranie sprawcy. Chłopak chce, żeby osoba, która skrzywdziła Lizę, otrzymała maksymalną karę za to, że zabrała jej życie. "Również dla mnie i wszystkich, którzy mnie teraz wspierają, ważne jest, aby sprawca otrzymał maksymalną karę za to, że zabrał życie. W związku z tym potrzebna jest suma na opłacenie usług prawnika, który będzie reprezentował interesy Lizy w procesie karnym" - napisał chłopak Lizy.

W Warszawie koszt prawnika, który będzie walczył o sprawiedliwość, to koszt ok. 20 tys. zł. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji po stronie Polski i Białorusi to również dodatkowe koszty.

Trzymiesięczny areszt dla 23-latka podejrzanego o brutalną napaść na kobietę w centrum Warszawy, sprawdź: 

Gwałt w centrum Warszawy. Nie żyje 25-letnia Liza. Tragiczne wiadomości ze szpitala