Sklep

i

Autor: Pixabay

zakupy

Kultowa marka obuwnicza z problemami. W tle chińska konkurencja

2024-05-09 8:19

Producent kultowego obuwia Dr. Martens spodziewa się spadku przychodów w 2025 roku w związku ze spadającą liczbą zamówień. Firma pozwała na początku kwietnia 2024 roku chiński sklep internetowy Temu, który sprzedaje podobne buty znacznie taniej, z kolei w 2021 roku o sprzedaż podróbek został oskarżony inny chiński gigant - Shein. Oryginalne martensy kosztują ok. 800-900 zł, a podobne w chińskich sklepach - zaledwie ok. 100 zł.

Gigant obuwniczy z problemami

Dr. Martens spodziewa się, że jego przychody hurtowe w USA w 2025 r. spadną dwucyfrowo rok do roku. Powodem ma być spadek zamówień na jesień i zimę, związany m.in. z inflacją  - donosi cnbc.com. We wtorek (16 kwietnia) akcje Dr. Martens spadły o 30 proc., do najniższego poziomu w historii.

CNBC zwraca uwagę, że na początku kwietnia Dr. Martens złożył pozew do Sądu Najwyższego, oskarżając chiński sklep internetowy Temu o manipulowanie wynikami w wyszukiwarce Google - produkty Temu miały pozycjonować się wyżej od oryginalnych butów. Z kolei w 2021 roku, Dr. Martens i inne marki pozwały innego giganta - Shein o "wyraźny zamiar sprzedaży podróbek".

Dr Martens, Shein i Temu nie odpowiedzieli na prośby CNBC o komentarz.

W Polsce oryginalne martensy kosztują ok. 800-900 zł, a podobne w chińskich sklepach - zaledwie ok. 100 zł.

Martensy to kultowe buty

Dr. Martens, także Doc Martens to angielska marka obuwia charakteryzująca się poduszką powietrzną na pięcie, wynaleziona przez Niemca, doktora Klausa Märtensa. Buty potocznie są znane jako martensy. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. obuwie firmy Dr. Martens noszone było przez członków subkultur: punków i skinheadów, dziś jest bardziej uniwersalne i popularne.

Garażówka na Bazarze Różyckiego, zdjęcia:

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski