Lej kondensacyjny

i

Autor: MeteoSchweiz flickr.com / facebook.com/pawelimartalowcyburz Lej kondensacyjny

LEJ KONDENSACYJNY na Mazowszu - tak rodzą się trąby powietrzne!

2021-08-17 12:15

W poniedziałek, 16 sierpnia, Mazowsze nawiedziły potężne burze! Ulewom towarzyszył silny wiatr, który łamał gałęzie z drzew. Niezwykłe, jak na naszą strefę klimatyczną zjawisko meteorologiczne, zauważono zaś nieopodal Serocka. Pojawił się tam lej kondensacyjny - formacja zwiastująca trąbę powietrzną.

Lej kondensacyjny na Mazowszu! Taki widok w naszej strefie klimatycznej był dotychczas rzadkością. Niestety, z powodu zmian klimatycznych, których skutkiem jest rozregulowanie pogody, podobne zjawiska będą występować częściej. Ten, o którym mowa, zaobserwowała para łowców burz nieopodal Serocka. Charakterystyczną formację udało im się sfotografować w poniedziałek, 16 sierpnia, podczas wielkiej burzy, która nawiedziła rejon Mazowsza. Nawałnice były niezwykle potężne. Ulewom towarzyszył łamiący gałęzie wiatr, a miejscami występowało gradobicie. Szczególnie groźnie było w Warszawie, gdzie - jak podaje IMGW - w ciągu godziny mogło spaść nawet 12,2 mm wody na metr kwadratowy.

Fatalne skutki burzy w Warszawie

Lej kondensacyjny pod Serockiem - gdyby dotknął ziemi, powstałaby trąba powietrzna

Lej kondensacyjny to wyrastająca z podstawy chmury kolumna o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka. Zjawisko to wskazuje na istnienie wiru. Powstaje na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Gdy lej zetknie się z ziemią, powstaje niszczycielska trąba powietrzna. Ten niedaleko Serocka na szczęście nie sięgnął gruntu. Na zdjęciu uchwycili go Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy.

Niestety wszystko wskazuje na to, że te i inne ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częściej nawiedzały Polskę. Zmiany klimatyczne sprawiają, że w kraju doświadczamy czegoś, co wcześniej nietypowym dla tego rejonu Świata.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!