Rafał Wilk

Autor: PAP/EPA/ENNIO LEANZA

Mamy kolejny medal na igrzyskach paralimpijskich! Rafał Wilk zdobył brąz

Rafał Wilk zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego (H4) igrzysk paralimpijskich 2024 w Paryżu. Do triumfatora, Holendra Jetze Plata na trasie 56,8 km stracił 5.35. To już kolejny medal, który w czwartek, 5 września udało się zdobyć polskim paralimpijczykom.

Igrzyska paralimpijskie 2024. Rafał Wilk z brązowym medalem

O medale rywalizowało jedenastu zawodników. Na metę w Clichy-sous-Bois dotarło ośmiu. Złoty medalista, Holender Jetze Plat pokonał trasę długości 56,8 km przy różnicy wzniesień wynoszącej 140 metrów w czasie 1:29.15. Srebrny medal przypadł Austriakowi Thomasowi Fruehwirtowi, a brązowy Wilkowi.

49-letni Wilk, przed startem w igrzyskach paralimpijskich w Paryżu 2024, cztery razy stanął na olimpijskim podium.

Mistrzem został trzykrotnie; w Londynie w 2012 roku wywalczył dwa złote krążki (wyścig na czas oraz na szosie). Cztery lata później, w Rio de Janeiro przypadły mu także dwa medale, złoty na czas oraz srebrny w wyścigu szosowym.

Polscy paralimpijczycy z dużymi sukcesami

Warto zaznaczyć, że to już kolejny medal, który zdobyli dziś polscy paralimpijczycy. Wcześniej złoty krążek w tenisie stołowym w kategorii MS2 wywalczył Rafał Czuper. W finale zwyciężył Czecha Jiriego Suchanka 3:1 (11:6, 8:11, 11:8, 11:6).

Finałowy mecz Polaka trwał 31 minut. W środowym półfinale Czuper wyeliminował Cha Soo-yong Cha (Korea Południowa) 3:1 (3:11, 14:12, 11:8, 13:11). Drogę na podium rozpoczął od wygrania w 1/8 finału z Francuzem Julienem Michaudem 3:0 (11:5, 11:8, 11:70, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od Włocha Federico Crosary 3:1 (11:6, 12:14, 11:3, 11:4).

Również w czwartek brązowy medal w tenisie stołowym w klasie łączonej WS1-2 zdobyła Dorota Bucław, która w półfinale przegrała z Włoszką Giadą Rossi 2:3. Reprezentantka Polski w 1/8 finału pokonała Australijkę Hayley Sands 3:0, a w ćwierćfinale Brazylijkę Catię Oliveirę 3:1. Polka nie rozpoczęła półfinałowego meczu najlepiej i przegrała dwa pierwsze sety, jednak później wróciła do gry i zdołała doprowadzić do piątej partii. W niej ponownie lepsza okazała się Włoszka. To czwarty występ Bucław w igrzyskach paralimpijskich i pierwszy wywalczony medal.

Sukces Rafała Wilka przyniósł biało-czerwonym 17 medal w Paryżu. Mają już w dorobku pięć złotych, pięć srebrnych i siedem brązowych krążków.