Most Południowy

i

Autor: Screen: www.google.com/maps Most Południowy

MOST POŁUDNIOWY: radni wybrali nazwę - sprawdźcie, jakie propozycje się pojawiły

2021-06-10 22:33

Most Południowy to dziewiąta warszawska przeprawa przez Wisłę. Jeden z najważniejszych elementów ekspresowej obwodnicy Warszawy czeka na swoją oficjalną nazwę. Jej wybór zaplanowano na 10 czerwca, podczas sesji rady miasta. Sprawdźcie, jakie propozycje nazw pojawiły się do tej pory.

Most Południowy to nieoficjalna nazwa przeprawy nad Wisłą, która łączy dzielnice Wawer i Wilanów. To dziewiąty most drogowy stolicy Polski - najdłuższy, bo liczący 1,5 km z dojazdami, oraz najdalej wysunięty na południe. Konstrukcja jest częścią ekspresowej obwodnicy Warszawy (część ekspresowej drogi S2). Budowa Mostu Południowego rozpoczęła się w 2017 roku i trwała trzy lata. Do użytku został oddany 22 grudnia 2020 roku. Do teraz nie otrzymał jednak nazwy. Od startu inwestycji pojawiło się kilka propozycji, a jedną z ostatnich zgłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na sesji 10 czerwca 2021 głosowano nad nadaniem oficjalnej nazwy tej imponującej przeprawie. Warto dowiedzieć się, jakie nazwy Mostu Południowego zaproponowano.

Wisłostrada się zapadła. Wielka dziura sparaliżowała Warszawę

Most Południowy mostem Anny Jagiellonki

Podczas sesji rady miasta, 10 czerwca, radni głosowali nad uchwałą z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Chciał on, aby południową przeprawę nazwać imieniem polskiej królowej - Anny Jagiellonki.

- Dzięki jej zapobiegliwości, pieniądzom i pomysłom po Warszawie łatwiej się było poruszać. Powstawały nowe drogi. Dzięki jej staraniom założono kanalizację, która zlikwidowała nieprzyjemny zapach w mieście. Anna Jagiellonka dokończyła budowę pierwszej przeprawy przez Wisłę rozpoczętą przez króla Zygmunta Augusta. - mówiła na sesji przewodnicząca rady miasta, Ewa Malinowska-Grupińska. Wspomniana przeprawa istniała w latach 1573-1603 na wysokości ulic Mostowej i Ratuszowej. Warto zaznaczyć, że imię królowej nosi już ulica na Młocinach.

Mosty w Warszawie

Pytanie 1 z 9
Który z warszawskich mostów ma barierki w kolorze czerwonym?
Zdjęcie

Inne propozycje nazwy dla Mostu Południowego

Radni głosują nad nazwą most Anny Jagiellonki, ale wcześniej pojawiały się już inne propozycje. Na początku warto wymienić tę, którą w 2020 zaproponowali radni dzielnicy Wawer. Chcieli oni, by przeprawa nazywała się Most im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Inne propozycje zakładały nadanie przeprawie nazw Bitwy Warszawskiej i Legionów Piłsudskiego. Mówiło się też, by pozostać przy nazwie Most Południowy. Jaka będzie oficjalna nazwa? Gdy tylko zapadnie decyzja, zaktualizujemy artykuł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!