Z regionu

Mówią o niej mazowiecka Częstochowa. W tej wsi dzieją się cuda

2025-01-15 14:56

Jest na Mazowszu miejscowość, którą niektórzy zwą lokalną Częstochową. Co takie wydarzyło się w tej wsi, że zasłużyła sobie na taki przydomek? Oto historia Miedniewic.

Spis treści

  1. Miedniewice - mazowiecka Częstochowa
  2. Historia słynnego cudu w Miedniewicach
  3. Miedniewice współcześnie

Miedniewice - mazowiecka Częstochowa

Miedniewice to niewielka miejscowość położona w powiecie żyrardowskim na Mazowszu, którą zamieszkuje nieco ponad 400 osób. Wieś znajduje się około 50 kilometrów na południowy-zachód od Warszawy. Tuż pod jej południową granicą przebiega autostrada A2, a niespełna trzy kilometry na zachód znajduje się granica dwóch województw: mazowieckiego (którego częścią jest miejscowość) oraz łódzkiego.

Pierwsza wzmianka o Miedniewicach, leżących na pograniczu ziemi sochaczewskiej i łowickiej, pochodzi z roku 1359. 

Przez miejscowość płynie niewielka rzeka Sucha, stanowiąca dopływ Bzury. Poza tym urokliwe otoczenie wioski zapewniają piękne tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który rozpoczynają się w jej okolicach. To sprawia, że miejsce to posiada istotne walory turystyczne.

Historia słynnego cudu w Miedniewicach

Sławę Miedniewice zawdzięczają jednak nie walorom krajobrazowym, a niezwykłej historii, jaka miała się tu wydarzyć w XVII wieku. W 1674 roku pobożny gospodarz Jakub Trojańczy zakupił niewielki drzeworyt przedstawiający Świętą Rodzinę. Umieścił go w swojej stodole, w wyniku czego wkrótce miejsce to stało się areną niezwykłych wydarzeń - doszło do objawień. Nad stodołą unosił się dziwny blask, który przypominał pożar. Wokół zaczęli się gromadzić wierni i ponoć wielu z nich odchodziło z tego miejsca uzdrowionych.

Sprawę objawień w Miedniewicach i cudownego obrazu, który miał je wywoływać zbadała specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego. Uznała ona cud za prawdziwy, w wyniku czego ruszyły prace nad przekształceniem stodoły w kaplicę. Wkrótce we wsi pojawili się też zakonnicy (zakon reformatorów) i ruszyła budowa klasztoru.

Z kolei w I połowie XVIII wieku przy klasztorze powstało sanktuarium z zabytkowymi organami pochodzącymi z początku XIX stulecia. Do dziś znajduje się w nim dębowa socha, na której pierwotnie był zawieszony cudowny obraz - wtedy, gdy istniała jeszcze stodoła. Można ją zobaczyć i dotknąć z tyłu ołtarza głównego.

Sława cudownego obrazu z Miedniewic trwała nadal i nawet w 100 lat od pierwszych objawień przyciągała do wsi wielu wiernych. W związku z tym w dniu 8 lipca 1764 roku Kapituła Watykańska przy bazylice św. Piotra w Rzymie, uznała obraz za cudowny a 7 czerwca 1767 roku późniejszy biskup warmiński Ignacy Krasicki dokonał uroczystej koronacji obrazu. Była to jedna z pierwszych uroczystości koronacyjnych na ziemiach polskich.

Po powstaniu styczniowym car zakazał Polakom pielgrzymek do cudownego obrazu z Miedniewic, ale sława tego miejsca przetrwała w pamięci wielu Polaków.

Przy kościele działa współcześnie sanktuarium sióstr klarysek, które jest bardzo dobrze znane wszystkim uczestnikom Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej z Warszawy na Jasną Górę. Co roku jej uczestnicy zatrzymują się tu w drodze do Częstochowy.

Miedniewice współcześnie

Miejscowość zyskała sławę również współcześnie - wszystko za sprawą znanej osoby, która urodziła się w tej wsi w 1938 roku. Mowa o słynnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który w 1985 roku wykonał pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Z kolei w latach 2005-2007 profesor Religa był ministrem zdrowia.

W najbliższej przyszłości może dojść do sporych zmian dla mieszkańców wsi. Wszystko za sprawą Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać w okolicznych gminach. Z pewnością wpłynie to na życie w spokojnej i zacisznej wsi.

Zobacz galerię zdjęć z Miedniewic: