seniorzy

i

Autor: Unsplash

Z regionu

Tyle lat ma najstarszy mieszkaniec woj. mazowieckiego. Stulatków w regionie nie brakuje

2025-01-15 14:48

Od stycznia 2025 r. świadczenie honorowe dla stulatków przysługuje na podstawie ustawy. Przy okazji zmian w przepisach rzecznik prasowy ZUS na Mazowszu ujawnił, ile osób, które mieszkają w regionie i ukończyły 100 lat, otrzymuje z Zakładu opisywane świadczenie. Zdradził również, ile lat ma najstarsza osoba w województwie mazowieckim.

Ilu stulatków mieszka w woj. mazowieckim i w Warszawie? Ile lat ma najstarszy mieszkaniec?

Jak wynika z informacji przekazanych przez rzecznika Wojciecha Ściwiarskiego, świadczenie honorowe z ZUS trafia w woj. mazowieckim do 591 osób. Wśród nich znajduje się 100 mężczyzn i 491 kobiet. W samej Warszawie świadczenie otrzymuje 446 osób, w tym 363 kobiety i 83 mężczyzn.

Przedstawiciel ZUS dodał, że najstarszym seniorem w woj. mazowieckim jest mężczyzna, który ukończył 111 lat.

Czytaj również: To najmniejsze miasto w woj. mazowieckim. Właśnie odzyskało prawa miejskie

Świadczenie honorowe dla stulatków na nowych zasadach

- Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie honorowe od 1 stycznia 2025 r. wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie. Będzie też każdego roku waloryzowane, począwszy od marca tego roku - tak jak w przypadku emerytur i rent. Przed wejściem w życie nowych przepisów świadczenie dla stulatków przyznawane było w stałej wysokości. Odpowiadała ona kwocie bazowej, która obowiązywała w dniu ukończenia 100 lat. Raz przyznana "honorowa emerytura" była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie. W związku z tym świadczenie honorowe wypłacane do 31 grudnia ubiegłego roku w niższej kwocie, od 1 stycznia ZUS podwyższył do nowej wysokości (6246,13 zł brutto miesięcznie) - wyjaśnił Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Stulatkowie w większości nie muszą składać żadnego wniosku, by otrzymać opisywane świadczenie. Jedynymi warunkami są wiek, a także posiadanie obywatelstwa polskiego i prawa do np. renty lub emerytury. - Świadczenie honorowe może być przyznane także po złożeniu wniosku. Dotyczy to osób, które nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie, np. emerytury, ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały centrum interesów osobistych lub gospodarczych Polsce przez co najmniej 10 lat. W tej sytuacji ZUS przyzna świadczenie honorowe od miesiąca złożenia wniosku - zaznaczył Ściwiarski.

Decyzja w sprawie trafi do świadczeniobiorców z właściwego organu - może to być m.in. ZUS czy KRUS. Jak dodał rzecznik, w przypadku prawa jednej osoby do świadczeń wypłacanych przez różne organy, świadczenie honorowe wypłaci ZUS.

Czytaj również: Ta dzielnica Warszawy przyciąga tłumy nowych mieszkańców. Co ją wyróżnia?

Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną