Muzeum Karykatury

i

Autor: um.warszawa.pl Muzeum Karykatury

Muzeum Karykatury w Warszawie - powołano nową radę placówki

2022-02-18 7:58

Jacek Frankowski, Stanisław Gajewski, Jakub Woynarowski, Hanna Wróblewska i Małgorzata Zakrzewska weszli w skład nowej Rady Muzeum Karykatury - poinformował w czwartek PAP Wydział Prasowy stołecznego Ratusza.

"Rada Miasta Stołecznego Warszawy powołała, na wniosek Prezydenta Miasta, nową Radę Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Od początku tego roku Muzeum ma też nowego dyrektora, Pawła Płoskiego" - napisano w przesłanej informacji prasowej. W skład nowej Rady Muzeum weszli Jacek Frankowski, Stanisław Gajewski, Jakub Woynarowski, Hanna Wróblewska i Małgorzata Zakrzewska. Rada ma czteroletnią kadencję, a jej głównym zadaniem jest "sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum powinności wobec zbiorów i społeczeństwa". Jacek Frankowski to karykaturzysta, rysownik, honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Stanisław Gajewski jest grafikiem, rysownikiem, ilustratorem, wiceprezesem Polskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Karykatury FECO. Dr Jakub Woynarowski zajmuje się rysunkiem, grafiką, ilustracją, animacją, jest niezależnym kuratorem i animatorem kultury, wykłada w krakowskiej ASP.

Zrobił to i musi zapłaci 2 tys. zł mandatu! Policja pokazuje nagranie

Hanna Wróblewska to historyczka sztuki i kuratorka, w latach 2010-21 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, wiceprzewodnicząca Prezydium Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM Polska). Małgorzata Zakrzewska jest radną m.st. Warszawy, wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Promocji Rady m.st. Warszawy, członkinią Rady Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych.

Muzeum Karykatury działa w Warszawie od 1978 r. Jego pomysłodawcą, a potem wieloletnim dyrektorem był znany rysownik i satyryk Eryk Lipiński. 10 lipca 2002 r. Muzeum otrzymało jego imię.

Jak przypomina stołeczny Ratusz, w swojej historii Muzeum Karykatury zrealizowało ponad 300 wystaw w siedzibie własnej, a także kilkaset na terenie całego kraju i za granicą – w niemal wszystkich krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Ekspozycje miały charakter zarówno monograficzny, jak i problemowo-tematyczny. Przez ponad cztery dekady rozrosła się kolekcja Muzeum – obecnie liczy ponad 25 tys. rysunków.

Od 1 stycznia br. Muzeum Karykatury kieruje Paweł Płoski - nowy dyrektor wybrany w rozstrzygniętym w ubiegłym roku konkursie.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!