Szkolenia dla lekarzy na Mazowszu

i

Autor: materiały prasowe Szkolenia dla lekarzy na Mazowszu

Na Mazowszu pojawią się szkolenia dla lekarzy? "Okulista też może walczyć z COVID-19"

2021-03-25 20:34

"COVID od A do Z" - pod taką nazwą na Mazowszu mogą ruszyć szkolenia dla lekarzy, którzy są ściągani do pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Na razie to pomysł, ale już są chętni, by takie kursy dla lekarzy sfinansować. To odpowiedź na stale rosnącą liczbę zachorowań i... stały brak lekarzy w szpitalach covidowych.

Super Raport 25.03 (Goście: Kamil Bortniczuk - Porozumienie, Bartosz Arłukowicz - europoseł PO), Sedno Sprawy: prof. Piotr Czauderna

"COVID od A do Z". Lekarze apelują o szkolenia

"COVID od A do Z" - to pomysł Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Mają się odbywać specjalne szkolenia, skierowane m.in. do lekarzy rodzinnych i innych medyków, którzy nigdy nie pracowali na oddziałach zakaźnych. Intensywny kurs doszkalający dla lekarzy miałby zawierać praktyczne porady i wskazówki dotyczące pracy z chorymi na COVID-19. Ma być oparty na najnowszych danych i badaniach dotyczących epidemii.​ Wszystko dlatego, że coraz częściej do walki z epidemią i zakażonymi pacjentami są ściągani lekarze np. z POZ, którzy nie mają aktualnej wiedzy lub odpowiednich kompetencji. Nikt ich nie szkoli.

Czytaj także: Osocze ozdrowieńców WARSZAWA - gdzie oddać? kto może? Jak jest pobierane?

- Pacjenta można znać od stóp do głów, gdzie ma znamię, ale kiedy będzie trzeba go reanimować czy podawać tlen, ustawiać przepływ dopaminy - z tym lekarz rodzinny na co dzień nie ma do czynienia. Myślę, że nawet okuliści mogliby sobie z tym poradzić, ale to wymagałoby nauczenia ich wszystkiego od zera. Takie szkolenia są potrzebne, ale musi to być bardzo dobrze przemyślane  - mówi Kacper Gajda z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Szkoleń jeszcze nie ma, ale są już na nie pieniądze

O zrobienie takich szkoleń zaapelowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Jej apel wsparły władze Mazowsza, które chcą takie szkolenia dla lekarzy sfinansować. Szkolenia "COVID od A do Z" miałyby zwiększyć kompetencje lekarzy pracujących na oddziałach covidowych. - Jesteśmy w stanie dołożyć środków finansowych na tak szczytny cel - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. W przyszłym tygodniu władze Mazowsza zamierzają zwrócić się do NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia w celu zorganizowania takich szkoleń.

Czytaj także: Zamek Królewski przyłącza się do #LightForBelarus. Będzie biało-czerwono-biały [ZDJĘCIA]

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: