Najbardziej wegetariańskie miasta w Polsce? Warszawa, choć jest na podium, nie jest liderem!

i

Autor: Maczfit https://www.maczfit.pl/blog/wegetarianski-ranking-miast/

Najbardziej wegetariańskie miasta w Polsce? Warszawa, choć jest na podium, nie jest liderem!

2021-03-19 11:15

W naszym kraju mieszka ponad 20 proc. wegetarian. Jednak, co ciekawe, ich liczba nie jest najwyższa w Warszawie - tak wynika z badania przeprowadzonego przez zespół analityczny Maczfit. Kto jest liderem rankingu sporządzonego na podstawie badania? W jakiej grupie wiekowej najwięcej jest wegetarian? Jaki związek ma wegetarianizm z... wykształceniem? Wyniki są zaskakujące!

Wzrost świadomości dotyczącej m.in. zmian klimatycznych, zdrowia oraz dobrostanu zwierząt skłania coraz większą liczbę osób do rezygnacji ze spożywania mięsa. Nietrudno jest dziś znaleźć w sklepie zamienniki mięsa - np. pasty na kanapkę czy wędliny na bazie soi. Również parówki, kabanosy czy a'la mielone można kupić w wersji bezmięsnej! Za tym trendem podążają również restauracje, które coraz częściej oferują np. wegańskie gołąbki, wege lasagne czy klopsiki bezmięsne.

Najbardziej "wegetariańskie" miasta w Polsce

W badaniu nawyków żywieniowych przeprowadzonym przez Maczfit wzięto pod uwagę 10 największych miast: Warszawę, Kraków, Poznań, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Bydgoszcz, Łódź, Wrocław i Białystok. Jak się okazuje, miastem skupiającym najwięcej wegetarian jest Wrocław. Według badania mieszka tu prawie 25 proc. ankietowanych, którzy nie jedzą mięsa. Warszawa, z wynikiem 23 proc. wegetarian, uplasowała się na drugim miejscu. Trzecim miastem w rankingu, z wynikiem blisko 22 proc., jest Kraków.

Sonda
Czy jesteś wegetarianinem?

Kto najczęściej stosuje dietę wegetariańską?

Autorzy badania doszli również do innych wniosków. Okazuje się, że najwięcej respondentów, którzy zadeklarowali wegetarianizm, ma od 18 do 25 lat. To ponad 70 proc. wszystkich osób ankietowanych niejedzących mięsa. Wyniki te mogą świadczyć o tym, że w przyszłości mięso będzie spożywane dużo rzadziej niż obecnie. "Im młodsi jesteśmy w momencie przejścia na dietę wegetariańską, tym większe prawdopodobieństwo, że dzięki temu wydłużymy długość swojego życia, minimalizując przy tym ryzyko zachorowalności na niektóre choroby. Być może to jest jeden z wielu czynników, który ma wpływ na rosnący trend wegetarian w Polsce i na świecie" - wyjaśnia w raporcie Maczfit. Z badania wynika również, że to kobiety są bardziej skłonne do wyeliminowania mięsa z diety niż mężczyźni. Ponad 86 proc. spośród ankietowanych wegetarian to właśnie kobiety.

Wegetarianizm a... wykształcenie

Co ciekawe, okazuje się, że ankietowani, którzy zadeklarowali wegetarianizm, to głównie osoby z wyższym i średnim wykształceniem (średnie – 49,85 proc., wyższe – 49,15 proc.). Niewiele ponad 1 proc. stanowią respondenci z wykształceniem podstawowym (dokładnie 1,02%).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Najbardziej wegetariańskie miasta w Polsce? Warszawa, choć jest na podium, nie jest liderem!

i

Autor: Maczfit https://www.maczfit.pl/blog/wegetarianski-ranking-miast/