Narodowe Święto Niepodległości 2021 - obchody z udziałem prezydenta w Warszawie

2021-11-11 10:17

W czwartek 11 listopada w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który m.in. weźmie udział we mszy za ojczyznę i w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto prezydent wręczy tego dnia m.in. nominacje generalskie.

11.11.2021 - Plan obchodów z udziałem Prezydenta

Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, 11 listopada rano prezydent złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. Prezydent awansował pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Następnie, o godz. 10.00 prezydent weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Pożar radiowozu na Karmelickiej. „Ktoś oblał go cieczą i podpalił”

Tego dnia po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Narodowe Święto Niepodległości 2021

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!