remont

i

Autor: UM Warszawa / Tramwaje Warszawskie

Z Warszawy

Nowa seria remontów w Warszawie. Potrwają aż do końca września

2024-04-16 14:28

Jak przekazał w połowie kwietnia warszawski ratusz, tramwajarzy czeka duża seria remontów stołecznych torów. Prace zostały zaplanowane tak, aby nadmiernie nie skomplikować życia pasażerów. Będą więc odbywały się przede wszystkim w weekendy, majówkę oraz wakacje, aż do początku września.

- W tym roku tramwajarze zaplanowali kompleksowy remont torów tramwajowych o łącznej długości ponad 5 km. Z kolei naprawy bieżące obejmą łącznie 15 km torów, a dodatkowo wymienionych zostanie 1,2 km szyn i 30 zwrotnic. Na tym nie koniec prac - do regeneracji szyn wytypowanych zostało 6 km, a szlifowanych będzie kolejne 15 km szyn. Część z zaplanowanych prac polega nie tylko na wymianie zużytych elementów infrastruktury torowej, ale wiąże się również z ich modernizacją - przekazali urzędnicy.

Seria remontów w Warszawie aż do końca wakacji - gdzie będą prowadzone?

Trwa remont i modernizacja przystanków na ulicy Obozowej - jednych z ostatnich w Warszawie, które nie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym przypadku prace zostały rozplanowane w weekendy, żeby ograniczyć uciążliwość w dojazdach do pracy. Dwa przystanki przy ul. Dalibora są już gotowe - zyskały dojścia z dwóch stron, a na dachach wiat rośnie już rozchodnik. Cała inwestycja ma zakończyć się do końca lata.

Kolejny rozpoczęty remont objął wymianę torów wzdłuż ulicy Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty i Rembielińskiej. - Wykonane zostanie tu tzw. korytowanie i położenie całego torowiska od nowa. Wymienione zostaną podkłady i wszystkie szyny. Sporo prac związanych jest z siecią trakcyjną (wymiana wszystkich słupów, naciągów i kabli zasilających). Do tego dojdzie naprawa przejazdów, położenie nowych nawierzchni asfaltowych i brukowych. A to wszystko na odcinku ok. 4 km - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, dodając, że nowością będzie odwodnienie, którego wcześniej nie było.

Rzecznik powiedział, że remont torów na ul. Odrowąża był bardzo potrzebny. Najstarsze fragmenty torowiska pamiętają lata 1999-2000. Wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty szyny były przytwierdzone do drewnianych podkładów. Trasa ta będzie bardzo eksploatowana, bo właśnie nią będzie wyjeżdżać i zjeżdżać do nowej zajezdni na Annopolu kilkadziesiąt tramwajów na godzinę.

Między majem a czerwcem rozpoczną się prace przy ul. Filtrowej. Obejmą nie tylko wymianę zużytych szyn, ale też budowę odwodnienia. Dzięki temu torowisko nie będzie zalewane po intensywnych ulewach.

Na początku sierpnia, przez jeden tydzień, przeprowadzona zostanie naprawa torów na dwóch skrzyżowaniach al. Waszyngtona - przy ul. Kinowej i Międzynarodowej. Do czasu pełnej modernizacji al. Waszyngtona wykonywane tu będą bieżące remonty. - Ogłoszenie przetargu na dokumentację potrzebną do modernizacji al. Waszyngtona zostało zaplanowane na ten rok. Jest to możliwe dzięki wykonanej szczegółowej inwentaryzacji i analizach stanu drzew, co pozwoli je zabezpieczyć podczas prac – zaznaczył Dutkiewicz.

Również na sierpień zaplanowana została kolejna rozbudowa infrastruktury tramwajowej. Na ulicy Stawki, przy ul. Pokornej, dzięki budowie rozjazdów powstanie zjazd dla tramwajów kończących bieg w tym miejscu (umożliwia on zmianę kierunku jazdy). Przebudowa jest powiązana z budową tramwaju do Wilanowa. Uruchomienie połączeń tramwajowych z pasażerami do Wilanowa jest zaplanowany na koniec wakacji – część linii będzie dojeżdżała do nowego terminalu przy ul. Stawki.

Od końca czerwca do końca sierpnia będzie trwał remont szyn na wolskim Kercelaku (na skrzyżowaniu Okopowej i al. "Solidarności"). To jeden z najbardziej obciążonych odcinków sieci tramwajowej w Warszawie. - Prace będą polegały nie tylko na wymianie szyn i rozjazdów, ale również obejmą wymianę wyeksploatowanej płyty betonowej. Żeby nie zwiększać w tym roku utrudnień, druga część prac zostanie wykonana w przyszłym roku. W planach jest również modernizacja przejazdu przez Chłodną w ciągu Towarowej, a także przejazdu przez Anielewicza. Na wymianę czeka także zwrotnica na Okopowej - przy rondzie Radosława - przekazał Dutkiewicz.

12 z 21 zadań zaplanowanych przez Tramwaje Warszawskie jest przewidzianych na weekendy lub przedłużone weekendy. Prace, które będą wymagały zamknięcia torów na dłuższy czas, to m.in.: remont na Filtrowej, remont trasy dojazdowej do zajezdni Annopol, remont torów na skrzyżowaniach z ul. Broniewskiego i wymiana szyn i rozjazdów na Kercelaku.

- W kolejnych latach zwiększona zostanie intensywność remontów infrastruktury tramwajowej. Warunkiem jest wcześniejsze przygotowywanie dokumentacji projektowej. Tramwaje Warszawskie już podpisały umowę na opracowanie projektu modernizacji torów wzdłuż al. Jana Pawła II - między kinem Femina a placem Grunwaldzkim - zaznaczył rzecznik Tramwajów Warszawskich.

W tym roku gotowa będzie również dokumentacja potrzebna do modernizacji torów na ul. Słomińskiego. Prace zaplanowane są w przyszłym roku. Wkrótce tramwajarze podpiszą umowę na dokumentację potrzebną do naprawy wiaduktu przy Arkadii. Torowisko przejdzie remont w pierwszym możliwym terminie w przyszłym roku.

Tramwaje Warszawskie są również w trakcie wyboru projektanta dokumentacji potrzebnej do przebudowy ronda Daszyńskiego. W przyszłym roku odbudowana zostanie tu relacja skrętna północ - zachód. Zwiększy to elastyczność sieci podczas objazdów.

W planach są również modernizacje innych obiektów, m.in. budynków podstacji zasilających torowiska, przebudowa budynków ekspedycji dla motorniczych i innych obiektów na stołecznych zajezdniach. Trwają też prace w zajezdni Wola (remont przechodzi główny budynek) i zajezdni Żoliborz, gdzie m.in. przebudowywana jest sieć wodociągowa i ciepłownicza.

Tajemnicze wózki Auchan. To w nich było:

W Warszawie brakuje rowerów Veturilo. Mieszkańcy alarmują