budowa drogi

i

Autor: GDDKiA

Inwestycje

Nowe obwodnice miast w woj. mazowieckim. Wiemy, gdzie powstaną

2024-07-02 10:26

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada budowę dziewięciu obwodnic dla mazowieckich miast w latach 2020-2030. Dwie z nich - Lipska i Pułtuska - są już w realizacji. Kolejnych siedem jest obecnie w fazie przygotowania dokumentacji projektowej.

Spis treści

  1. Nowe obwodnice dla dziewięciu miast w woj. mazowieckim
  2. Nowe obwodnice w planach

Nowe obwodnice dla dziewięciu miast w woj. mazowieckim

Pierwszą z opisanych przez GDDKiA jest obwodnica Lipska. W grudniu 2020 r. podpisano umowę na projekt i budowę drogi, a w lipcu 2023 r. wojewoda zatwierdził ostatnią decyzję ZRID. Roboty mogły więc ruszyć - obecnie usuwane są krzewy i drzewa, prowadzone są również roboty ziemne. Poza tym wykonawca zajmuje się budową dróg technologicznych oraz usuwaniem kolizji z urządzeniami podziemnymi. Umowa, którą zawarto z firmą Budimex, opiewa na prawie 110 mln zł. Prace powinny zakończyć się w II kwartale 2024 r., jednak mogą nieco się przedłużyć.

- Trasa o długości 6,4 km poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie miejscowości Lipsko. Początek obwodnicy zaplanowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z DW754. Koniec około 500 m od nowego przebiegu DW747. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju - zaznaczyli przedstawiciele GDDKiA.

Kolejna obwodnica, będąca już na etapie realizacji, powstaje w okolicach Pułtuska. Ostatnia potrzebna do rozpoczęcia prac w terenie decyzja powinna zapaść na przełomie września i października. - Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości prawie 442 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. [...] Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest na II kwartał 2025 r. [...] Nowa trasa o łącznej długości 19,8 km będzie omijać Pułtusk od zachodu. Obwodnica na całej długości będzie posiadała parametry drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe oraz obwód drogowy, obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekazano.

Nowe obwodnice w planach

Obecnie trwa również przygotowywanie dokumentacji dla siedmiu nowych inwestycji. Mowa o:

  • obwodnicy Ostrołęki (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2027-2029);
  • obwodnicy Skaryszewa (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2026-2028);
  • obwodnicy Zwolenia (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2028-2030);
  • obwodnicy Łącka (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2027-2029);
  • obwodnicy Siedlec (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2027-2029);
  • obwodnicy Sokołowa Podlaskiego (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2027-2029);
  • obwodnicy Ciechanowa (planowane lata realizacji robót budowlanych - 2028-2030).

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz

Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Na 62 hektarach dawnej fabryki FSO w Warszawie powstanie nowoczesne miasto. Nie ma drugiego takiego projektu na świecie!
Listen on Spreaker.