praca

i

Autor: Pexels

Z kraju

Nowy trend wśród pracowników. Premie to za mało, liczą na 4-dniowy tydzień pracy

2023-05-09 20:54

Jak wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy", gdyby pracownicy mogli poprosić swoich pracodawców o cokolwiek, skupiliby się przede wszystkim na podwyżkach, premiach, ale i 4-dniowym tygodniu pracy. Raport bezpośrednio wskazuje, że Polacy, szczególnie ci dopiero wchodzący na rynek pracy, coraz bardziej skupiają się na równowadze między sferą zawodową i prywatną.

Jak wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, tzw. benefity pozapłacowe otrzymuje 30 proc. pracowników. Najczęściej wymieniane są: bony i rabaty (52 proc. wskazań), prywatna opieka medyczna (45 proc.), paczki na święta (44 proc.) oraz imprezy integracyjne (41 proc.). Najmniej rozpowszechnioną formą benefitów są szkolenia językowe (18 proc.) oraz programy emerytalne (9 proc.) - dodano.

Czytaj również: Po dwóch latach wypłacił pieniądze z PPK. Wiemy, jaka suma wpłynęła na jego konto

Podwyżki, premie lub 4-dniowy tydzień pracy - tego chcą pracownicy

- Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to najchętniej zwróciliby się o podwyżkę wynagrodzenia (73 proc.) albo premię finansową (63 proc.) - podano w podsumowaniu badania.

Jak ocenili autorzy opracowania, w myśleniu zatrudnionych zakorzenił się również 4-dniowy tydzień pracy, który zajął trzecie miejsce wśród najbardziej oczekiwanych benefitów (33 proc. wskazań). Na czwartym miejscu pod względem częstości wskazań znalazło się dofinansowanie paliwa, czego chciałoby 29 proc. pracowników.

W dalszej kolejności respondenci wymieniali: darmowe wyżywienie w pracy (25 proc. wskazań) lub dodatkowe dni wolne (również 25 proc.), pracę zdalną przez 2-3 dni w tygodniu (17 proc.), dofinansowanie zdalnych form rozrywki, np. abonamentów platform streamingowych (14 proc.) lub pasji pracownika (także 14 proc.).

Według "Barometru Polskiego Rynku Pracy" co ósmy ankietowany życzyłby sobie nielimitowanych dni urlopowych, a 11 proc. - wsparcia psychologicznego.

Czytaj również: Masowe zwolnienia w dużym banku. Pracę mają stracić tysiące pracowników

Większe benefity dla pracowników są możliwe?

- Pracownicy, szczególnie ci z pokolenia Z, oczekują równowagi między pracą a życiem prywatnym, a dla wielu z nich czas wolny i odpoczynek są równie ważne co wynagrodzenie. Przewidujemy, że oczekiwania te będą rosły, szczególnie w kontekście dbałości o zdrowie psychiczne pracowników. Do tego trendu przyczynią się też demografia, czyli spadek liczby osób na rynku pracy, ale też sztuczna inteligencja i automatyzacja, które przejmą liczne, zwłaszcza powtarzalne i rutynowe zadania – ocenił cytowany w opracowaniu założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Badanie pracowników przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej 1106 osób powyżej 18. roku życia. Próba właściwa do analiz według kryteriów selekcyjnych to 697 – osoby pracujące na dowolny rodzaj umowy lub prowadzące działalność gospodarczą. Badanie zrealizowano w dniach 6-10 lutego 2023 roku.

Mieszkańcy chcą tu park, nie kolejny blok. Awantura o działkę we Włochach