Spadająca gwiazda

i

Autor: Brian Tomlinson flickr.com Spadająca gwiazda

Orionidy 2022: maksimum roju w październiku! Kiedy i jak oglądać deszcz meteorów?

2022-10-11 14:30

To kolejna noc spadających gwiazd w tym miesiącu! Sprawdźcie, czym są Orionidy, kiedy wypada maksimum aktywności roju Orionidów i jak oglądać deszcz meteorów w październiku.

Co to są Orionidy?

Orionidy 2022 - kiedy jest kolejna noc spadających gwiazd w październiku? Data maksimum Orionidów interesuje wszystkie osoby kochające obserwacje nocnego nieba. Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Najwcześniejsze wzmianki na ich temat pochodzą ze starożytnych kronik chińskich, zaś obserwacje Orionidów w Europie prowadzone są od XIX wieku. Orionidy pojawiają się na niebie regularnie, a ich ZHR, czyli średnia liczba spadających gwiazd na godzinę, jest bardzo stabilne i wynosi ok 30. Czy Orionidy 2022 zachwycą wszystkich obserwujących? Przekonamy się w sierpniową noc spadających gwiazd. Sprawdźcie kiedy wypada i jak oglądać deszcz meteorów z roju Orionidów.

Orionidy - maksimum. Data nocy spadających gwiazd

Rój Orionidów jest widoczny pomiędzy 2 października a 7 listopada, ale najwięcej meteorów zobaczymy w dzień maksimum aktywności roju, który wypada 21 października. Sporo spadających gwiazd możemy zobaczyć przez kilka dni przed i po maksimum Orionidów.

Orionidy 2022 - gdzie patrzeć, by zobaczyć ich najwięcej?

Radiant Orionidów, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać, znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. W październiku powinniśmy kierować wzrok na południowy wschód.

Gdzie oglądać Orionidy 2022?

Na obserwację najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Warto też rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok. Jeśli chcecie obserwować Orionidy 2022, nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Noce w drugiej połowie października bywają już bardzo zimne.

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”