Kilka modeli z kolekcji pana Mariusza

i

Autor: Ewa Sas

Pługopiaskarka, polewaczka i śmieciarka. Tabor warszawskiego MPO nie ma przez panem Mariuszem tajemnic!

2021-03-23 21:22

Od pługopiaskarek przez polewaczki po śmieciarki. Pan Mariusz Hanc posiada każdy z tych samochodów w barwach warszawskiego MPO. Nie potrzebuje do tego ogromnego garażu. Wszystkie samochody odtwarza w wersji miniaturowej.

Szturm na darmowe maseczki w Warszawie

Pasja z dzieciństwa

Pojazdy MPO zafascynowały pana Mariusza jak jeszcze był dzieckiem. Jego rodzice pracowali przy "Akcji ZIMA" - mama w administracji, tata w części wykonawczej. - Coś w tym jest, że się tym zaraziłem - mówi pan Mariusz dzisiaj i dodaje, że warszawskie MPO zawsze go fascynowało, jako największe przedsiębiorstwo komunalne w Polsce z najbardziej zróżnicowanym taborem.

Kolekcja pana Mariusza sięga 1968 roku, kiedy do Warszawy dotarły pierwsze czeskie śmieciarki bezpylne - Teraz zamierzam odwzorować śmieciarki tzw. hakowe i bramowe z lat 80. - zdradza. W swojej kolekcji ma już kilkadziesiąt pojazdów:

  • kilkanaście polewaczek,
  • kilkanaście pługopiaskarek,
  • kilkanaście śmieciarek.

Malowanie i praca od podstaw

Część modeli, które jeździły w barwach warszawskiego MPO, można dostać w Internecie i po prostu złożyć, a następnie pomalować, ale niektóre z nich trzeba odtwarzać niemal od podstaw - Pługopiaskarkę produkcji Wuko złożyłem z blaszek fototrawionych - zdradza pan Mariusz.

Hobby nie należy do najłatwiejszych. Modele wymagają dokładnego odwzorowania, a do tego potrzeba materiałów wizualnych. Czasami są to archiwalne artykuły w gazetach, a czasami...zdjęcia z rodzinnych archiwów! Aby dokładnie odwzorować modele, pan Mariusz potrzebuje ich numerów taborowych. Stąd apel do wszystkich, którzy być może kiedyś pracowali w MPO. Może w swoich archiwach mają zdjęcia pojazdów z czasów swojej pracy. - Bardzo by mi to pomogło w odwzorowaniu. Jeśli ktoś posiada takie zdjęcia, to prosiłbym o kontakt - mówi pan Mariusz. Przede wszystkim przydadzą się zdjęcia pojazdów, które jeździły w latach 60., 70. i 80.

Kontakt do Mariusza Hanca: Profil Facebook, Numer telefonu: 693 986 045

W tej chwili kolekcja pana Mariusza znajduje się u niego w mieszkaniu. Ale jak nam zdradził - z okazji jubileuszu MPO w 2027 roku planuje ją pokazać szerszej publiczności!

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!