Pół miliona nowych szczepionek dotrze dziś do Polski. Adaptowane do Omikrona. Kiedy rusza kolejna tura szczepień?

i

Autor: pixabay.com Pół miliona nowych szczepionek dotrze dziś do Polski. "Adaptowane do Omikrona". Kiedy rusza kolejna tura szczepień?

Pół miliona szczepionek w drodze do Polski. Nowy preparat chroni przed Omikronem. Kiedy ruszają szczepienia?

2022-09-09 10:22

Jesienna fala koronawirusa wciąż przed nami. Do Polski dotrze dziś kolejna tura nowych szczepionek. Łącznie rząd zamówił około pół miliona dawek nowego preparatu, który jest szczególnie dostosowany do walki z dominującym wariantem koronawirusa - Omikron. Kiedy rusza kolejna tura szczepień? Kto może się zaszczepić?

- Około pół miliona dawek nowej szczepionki jeszcze dzisiaj ma dotrzeć do Polski - mówi Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dodaje, że w przyszłym tygodniu powinien ruszyć proces podawania tego preparatu dla wszystkich zainteresowanych.

- Do pół miliona dawek szczepionek powinno dotrzeć do Polski. Tak sukcesywnie, dostawy są co tydzień. Zgodnie z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego i rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, szczepionka może być już podawana od 12. roku życia - tłumaczy Cessak.

Czytaj także: MZ podaje najnowsze dane ws. Covid-19. Wiadomo kiedy początek jesiennej fali!

Jeszcze wyższa skuteczność

Nowa szczepionka ma wyższą skuteczność, niż do tej pory stosowane preparaty, mówi Cessak. - Nowa, adaptowana - bo tak ją nazywamy - jest adaptowana do nowego wariantu wirusa. Mówimy dzisiaj o dominującym wariancie w fazie zachorowań, chodzi o Omikrona. Charakteryzuj się już skutecznością ponad 90 proc - dodał.

Do Polski trafią szczepionki koncernów Moderna i Pfizer.

Według prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych "wirus już wielokrotnie zaskakiwał". "Nie wiemy, jak on będzie ewoluował. Wiemy, że raczej na najbliższy sezon jesienno-zimowy pozostanie w wariancie omikron. Spodziewamy się raczej subwariantów omikronu niż nowej mutacji" – zapowiedział.

Jak zastrzegł, być może uda się wygasić wirusa za pomocą szczepienia. "Jeżeli się zaszczepimy w porównywalnej liczbie, jak chociaż trzecią dawką, to mamy szansę wygasić wirusa w tej sesji jesienno-zimowej" – ocenił.

Przyznał, że możliwy jest także scenariusz, że COVID-19 stanie się chorobą sezonową, jak jest w przypadku grypy.

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

Quiz. Sobotnia ortografia. Gdzie przecinek, kiedy dwukropek? Sprawdź, czy jesteś królem interpunkcji!

Pytanie 1 z 10
1. Dwukropek stawiamy, kiedy:
Listen to "W Polsce nikt nie zmart po szczepieniu - G. Cessak [Sedno Sprawy]" on Spreaker.