Polacy nie wyjadą na wakacje? Ceny są gigantyczne! Sprawdź

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polacy nie wyjadą na wakacje? Ceny są gigantyczne! Sprawdź

Polacy nie wyjadą na wakacje? Ceny są gigantyczne! Sprawdź

2022-05-13 18:47

Wakacje 2022 spędzimy w domu? Ceny są gigantyczne, a hotele świecą pustkami. Prognozy rezerwacji na lipiec są bardzo słabe - 65 proc. obiektów ma mniej niż 30 proc. zajętych miejsc - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Dużo wolnych miejsc w hotelach

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród hotelarzy wskazała, że kwiecień był kolejnym miesiącem poprawy wyników w stosunku do poprzedniego i najlepszym w tym roku, jednak to nadal niesatysfakcjonujący wynik.

Czytaj także: Ceny truskawek NIŻSZE niż zakładano. Ile zapłacimy za owoce?

IGHP podała, że zarówno okres Świąt Wielkanocnych (16-18 kwietnia), jak i początek tzw. długiego weekendu majowego (ostatnie dwa dni kwietnia), które tradycyjnie sprzyjają pobytom w lokalizacjach wypoczynkowych, nie przyniosły wysokich wskaźników obłożenia.

- W święta satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskała tylko nieco ponad połowa hoteli - wskazał sekretarz generalnego IGHP Marcin Mączyński.

Dodał, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące utrzymują się na podobnych poziomach, jak miało to miejsce w poprzednich okresach.

- W maju 31 proc. hoteli wskazało na obłożenie poniżej 30 proc., taki sam odsetek obiektów podało, że ma powyżej 50 proc. zajętych miejsc. W czerwcu, obłożenie poniżej 30 proc. zadeklarowało 44 proc. hoteli, natomiast frekwencję powyżej 50 proc. wskazało tylko 20 proc. obiektów - podał.

SPOSOBY NA TANIE WAKACJE W POLSCE [PORADNIK] | ESKA XD - Radio Eska #48

Mało rezerwacji na lipiec

Według Mączyńskiego, z perspektywy początku maja prognozy rezerwacji na lipiec są bardzo słabe.

- Stawia to pod znakiem zapytania sezon wakacyjny w Polsce i rodzi obawę, że podobnie jak weekend majowy, będzie słabszy niż rok temu - dodał ekspert.

Podał za badaniem, że aż 65 proc. hoteli ma mniej 30 proc. rezerwacji.

- Nadal mamy więc do czynienia ze zjawiskiem krótkiego okienka rezerwacyjnego, choć prognozy maja i czerwca wskazują na jego niewielkie wydłużenie. Wakacje, które zaczynają się już za półtora miesiąca, nie skłoniły jeszcze gości do wczesnych rezerwacji - ocenił.

Gigantyczne ceny

Hotelarze wskazują też na utrzymujący się trend wzrostu cen. W stosunku do roku 2019 na wzrost wskazało 70 proc. hoteli. Natomiast w relacji do kwietnia ubiegłego roku było to aż 80 proc., w tym 34 proc. hoteli odnotowało wzrost o więcej niż 20 proc.

Jak podkreślił Mączyński, konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, a także wynagrodzeń.

- Ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie są kolejnym czynnikiem wymuszającym te wzrosty - zaznaczył.

Hotele dla obywateli Ukrainy

Z ankiety wynika ponadto, że w kwietniu w 43 proc. ankietowanych hoteli przebywali obywatele Ukrainy, przede wszystkim matki z dziećmi. Łącznie było to 6,4 tys. osób (dorośli i dzieci), co daje średnią 100 osób na przyjmujący hotel. Obiekty udzieliły ponad 10 tys. noclegów, co przekłada się na frekwencję ok.5 proc.

IGHP poinformowała, że ankieta została przeprowadzona online w dniach 4-9 maja 2022 r. W badaniu uczestniczyło 146 hoteli ze wszystkich województw. Dominującymi formami biznesu hotelowego wśród ankietowanych obiektów są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Gwiazdy w programach telewizyjnych - kto był w jakim show?

Pytanie 1 z 10
Cleo była w programie...