Polfa na Woli

i

Autor: Wistula/Wikimedia Commons

Zmiany na Woli

Polfa zniknie z mapy Warszawy? Zamiast niej powstanie osiedle luksusowych mieszkań

2023-03-27 15:44

Polfa jest stałym elementem wolskiego krajobrazu, ale już niedługo może jej zabraknąć na mapie Warszawy. Przy rondzie Daszyńskiego, w charakterystycznej lokalizacji, może powstać przeszło dwa tysiące mieszkań na wynajem. Budową całego kompleksu bloków ma zająć się firma Noho Investment kontrolowana przez milionera Sebastian Kulczyka.

To koniec Polfy Warszawa? Fabryka leków znajduje się na rogu ulicy Karolkowej i Prostej tuż obok ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli i jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów miasta. Niebawem jednak może popaść w zapomnienie, podobnie jak pewne 114-letnie drzewo z trasy tramwaju do Wilanowa. 

Nowe mieszkania zamiast fabryki leków

Dlaczego taki los miałby spotkać Polfę? Otóż firma Noho Investment milionera Sebastiana Kulczyka zapowiedziała, że zbuduje w tym miejscu luksusowe bloki mieszkalne. "Gazeta Wyborcza" donosi, że inwestycja miała zostać zaprezentowana dopiero w czasie targów w Cannes.

Czytaj także: Śmieci w Warszawie nie będą już problemem. Nowe opcje dla mieszkańców miasta

"Stołeczna" podała jednak, że miejscy urzędnicy już teraz pochwalili się w mediach społecznościowych, że jednym z partnerów stołecznego ratusza stała się prywatna spółka Noho Investment. W rezultacie tych ustaleń, na terenie fabryki leków Polfa Warszawa (każdy z nas ma w domu medykamenty właśnie tam wyprodukowane!) może powstać nawet ponad dwa tysiące mieszkań na wynajem w kilkunastopiętrowych blokach.

Polfa Warszawa. Miejsce historyczne

Jeśli plan się powiedzie, będzie to pierwsza w Warszawie inwestycja Noho Investment. Jak na razie firma działała wyłącznie w Krakowie i Katowicach. Wielu warszawiakom ten pomysł może się jednak nie spodobać. Polfa Warszawa ma bowiem długą i dumną historię.

Fabryka powstała w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, ma więc ok. stu lat. Obecnie spółka produkuje ponad 140 różnego rodzaju preparatów, które są dystrybuowane na terenie kraju oraz do kilkudziesięciu państw świata. Na liście leków produkowanych w tym miejscu, znajdują się m.in.: Acard, Xylometazolin czy Allertec WZF. 

Jeśli Polfa zniknie z warszawskiej Woli, to co dalej z jej działalnością? Obecnie nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat, ale całkiem prawdopodobne jest, że firma mogłaby przenieść swoją siedzibę pod Warszawę i dalej z powodzeniem prowadzić produkcję leków.

Zobacz zdjęcia: Warszawski Festiwal Piwa. Tak wyglądała 15. edycja imprezy

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!