Warszawa 1947

i

Autor: Fot. screen YouTube Hist_PL / https://www.youtube.com/channel/UCUbUKB-__C5b7Y6eVe9EhPw Warszawa 1947

Powojenna Warszawa na kolorowym filmie - RUINY TĘTNIĄCE ŻYCIEM [WIDEO]

2021-12-06 15:09

Nowe budynki powstające obok ruin, ruch uliczny na tle zgliszczy i codzienne życie w odbudowywanym mieście. To i wiele więcej widzimy na kolorowym filmie przedstawiającym Warszawę w roku 1947. Wideo znajdziecie w naszym artykule.

Warszawa po II wojnie światowej była jednym wielkim gruzowiskiem. Od 1939 do 1945 zniszczono większą część stolicy w jej ówczesnych granicach. Wola przetrwania mieszkańców i mieszkanek miasta była jednak niezłomna. Tuż po wojnie rozpoczęto odbudowywanie Warszawy, a kolejne budynki powstawały w zawrotnym tempie. Jeszcze szybciej wróciło życie na ulicach. Na taśmie filmowej uchwycił to Julien Bryan - amerykański reżyser, który sporą część swojego życia poświęcił dokumentowaniu codzienności Polek i Polaków przed wojną, w trakcie okupacji i po niej. W sieci pojawiło się niedawno kolorowe nagranie wykonane przez Amerykanina.

W formie 24: elektrolity

Życie na tle ruin w filmie Juliena Bryana

Reżyser uchwycił codzienność powojennej warszawy. Zaskakuje kontrast między widokiem ruin po horyzont, a mieszkańcami i mieszkankami w ich zwyczajnych czynnościach. Oglądamy ludzi śpieszących się do pracy, autobusy mijające samotne ściany budynków, dzieci w szkole czy handlarki sprzedające lokalne towary. Ten niesamowity zapis historii znajdziecie poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!