Atrakcje

Promem przez Wisłę! 1 maja ruszają Warszawskie Linie Turystyczne

2024-05-02 9:42

W majowy weekend, jak co roku, powróciły rejsy promem po Wiśle. Podobna wycieczka to świetny pomysł na urozmaicenie spędzenia wolnego czasu i możliwość spojrzenia na stolicę z zupełnie innej perspektywy. Poza tym zainteresowani będą mogli przejechać się m.in. zabytkowymi autobusami i tramwajami.

Promy przez Wisłę w Warszawie

W długi weekend majowy wyruszyły w rejs warszawskie promy po Wiśle. Brzegi rzeki połączyły aż trzy bezpłatne przeprawy:

  • SŁONKA: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża);
  • PLISZKA: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża);
  • WILGA: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

W wakacje zainteresowani będą mogli skorzystać z promów codziennie, a poza nimi - w weekendy. - Czyli od 1 maja do 30 czerwca i od 1 do 22 września w soboty, niedziele i dni świąteczne a od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień - wyjaśnił ratusz.

Całodniowy rejs do Serocka

Statek do Serocka "Zefir" rozpoczyna swą podróż z przystani przy Żeraniu. W drodze do Serocka z promu można podziwiać ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku.

W Serocku pasażerowie mają około dwugodzinną przerwę, którą mogą poświęcić na spacer czy odpoczynek na plaży. "Zefir" zabiera na pokład 100 pasażerów. Statek pływa na trasie: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem. Rejsy odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od 1 maja do 24 września. Jak przekazał ratusz, bilet normalny kosztuje 36 zł, ulgowy połowę mniej.

Zabytkowa komunikacja miejska - tramwaje linii "T" i 36 oraz autobusy linii 100

Od 1 maja pasażerowie mogą także skorzystać z przejażdżek liniami, na których kursować będą zabytkowe autobusy i tramwaje:

  • Linia autobusowa 100 (ikarusy i "ogórki"): DW. CENTRALNY – E. Plater – Świętokrzyska – Prosta – Towarowa – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – DW. CENTRALNY - od 1 maja do 22 września (soboty, niedziele i święta, dodatkowo 2 i 31 maja oraz 16 sierpnia);
  • Linia tramwajowa 36 (m.in. "parówki"): PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT - od 1 maja do 22 września (dni wolne od pracy; w wakacje - od 22 czerwca do 1 września - codziennie).

W wakacje - w soboty i niedziele od 22 czerwca do 1 września oraz dodatkowo 16 sierpnia - będzie również okazja przejechać się zabytkowymi tramwajami na linii "T": PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Trasa W-Z – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA (wybrane kursy na trasie wydłużonej do lub z pętli BANACHA).

W opisanych liniach będą obowiązywały bilety ZTM.

Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa

Od początku maja zainteresowani będą mogli także wybrać się na wycieczkę Piaseczyńską Kolejką Wąskotorową. Będzie ona kursowała co sobotę aż do 21 września - wyjazd ze stacji Piaseczno Miasto o godz. 14:00, powrót do tej samej stacji - ok. godz. 17:30.

Mieszkańcy Warszawy mogą dojechać na miejsce wyjazdu autobusem linii 51, który odjeżdża z przystanku Centrum 03 (przy ul. Marszałkowskiej) o godz. 13:00, a później z przystanku Metro Wilanowska 01 "na żądanie" (przy ul. Puławskiej) o godz. 13:20. Ok. godz. 18:30, po wycieczce kolejką, autobusem tym można wrócić do Warszawy. Obowiązują w nim bilety wydane przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej.

- Na stację [...] można dojechać z Warszawy również autobusami linii 724 do przystanku Kolejka Piaseczyńska. Alternatywnym dojazdem są też autobusy linii 709 i 727 do pętli PKP Piaseczno lub pociągi SKM linii S4 i S40 oraz Kolei Mazowieckich linii R8 do stacji Piaseczno. Dworzec kolejowy Piaseczno jest oddalony o około 800 metrów od stacji wąskotorówki - przekazali przedstawiciele ZTM.

Cennik biletów na samą kolejkę oraz kolejkę z dojazdem autobusowym sprawdzić można m.in. na stronie internetowej  Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.

Centrum Warszawy jak Nowy Jork! Kolejny wieżowiec rośnie w oczach