historia

Rocznica powstania w getcie warszawskim. Młodzi ludzie rapują o bohaterach z 1943 roku

2024-04-19 13:10

"To był kwiecień, postanowili opór postawić, kiedy rozkwitały kwiaty, to w nich rosła nienawiść. Nie mieli nic, ich rodziny dawno już ktoś zabił". V Filar, grupa nastolatków z Warszawy, rapuje na cześć bohaterów warszawskiego getta. Utwór powstał z okazji 81. rocznicy powstania.

V Filar rapuje o bohaterach getta

Utwór ma prosty i wymowny tytuł: "19.04.1943". To data wybuchu powstania w getcie warszawskim. Stworzyła go grupa 16-latków z Warszawy, którzy zadedykowali hip-hopowy kawałek "bohaterom powstania w getcie warszawskim". Słowa napisali Kazio i MC Jaxa, za beat odpowiedzialny jest Udar, za scratch’e: DJ Kosa, a mixem zajęli się Siemek i DJ Kosa. Razem tworzą V Filar. Mają na swoim koncie już kilkanaście hip-hopowych utworów, tworzą w klasycznym stylu.

W rozmowie z Eską Warszawa Kazio zaznaczył, że do stworzenia kawałka zainspirowała ich wycieczka do Berlina. Po zwiedzaniu tamtejszych muzeów skład postanowił stworzyć kawałek o okropieństwach wojny, skupiony przede wszystkim na historii Warszawy.

Odpowiedzialny za beat Udar podkreślił, że sam ma przodków pochodzenia żydowskiego. Część z nich nie przetrwała wojny. Bardzo zależało mu więc, by oddać im hołd. Nie bez przyczyny w tle utworu słychać akordeon, który miał kojarzyć się z żydowską muzyką.

Pytani o rapowe inspiracje, członkowie składu wymienili m.in. Peję, Paktofonikę czy Pezeta. Jak zaznaczyli, chcieli, aby nagrany utwór mówił o czymś więcej niż tylko drogie ubrania czy złote łańcuchy. Nie ukrywali, że poprzez utwór być może uda im się nieco podszkolić rówieśników w temacie trudnej historii stolicy.

Posłuchajcie ich najnowszego kawałka: