Słynny obraz Klimta zniszczony przez aktywistów! Został oblany czarną mazią

i

Autor: Twitter/Letzte Generation Österreich Słynny obraz Klimta zniszczony przez aktywistów! Został oblany czarną mazią

Aktywiści chcieli zniszczyć obraz Klimta! Szyba oblana czarną mazią. Zobacz wideo i zdjęcia

2022-11-15 17:25

Aktywiści chcieli zniszczyć słynny obraz Klimta! Oblali oleistym płynem szklaną szybę, za którą znajduje się słynne dzieło "Śmierć i życie" wystawione w Muzeum Leopoldów w Wiedniu. Jeden z działaczy przykleił się do ramy dzieła. Zobacz wideo i zdjęcia.

Aktywiści chcieli zniszczyć obraz Klimta!

Akcja była protestem przeciwko wykorzystywaniu energii ze źródeł kopalnych - poinformowała grupa Letzte Generation Oesterreich (Last Generation Austria) na Twitterze. Aktywiści wybrali dzień, w którym zaoszczędzili na kosztach biletów, ponieważ we wtorek wejście do muzeum było darmowe dzięki dofinansowaniu austriackiego koncernu naftowego OMV - skomentowała agencja Reutera.

Czytaj także: Oblały zupą słynny obraz wart miliony. Nagranie trafiło do sieci [WIDEO]

"Ludzie (...) wydobywający ropę i gaz mają krew na rękach - żadne dofinansowanie nigdy tego nie zmyje. Nie może istnieć czysta sztuka, gdy są na nią wykładane brudne pieniądze" - napisali aktywiści Letzte Generation Oesterreich.

"Na szczęście dzieło sztuki nie zostało uszkodzone. Jesteśmy jednak w szoku, że Muzeum Leopodów było celem (ataku)" - przekazał przedstawiciel muzeum Hans-Peter Wipplinger na konferencji prasowej. Dodał, że muzeum niedawno zwiększyło środki bezpieczeństwa w obliczu podobnych ataków w innych miejscach Europy. Mimo że, jak zaznaczył Wipplinger, muzeum rozumie sprawę, o którą walczą aktywiści, nie zgadza się ze stosowanymi środkami. Powiedział również, że spodziewa się, iż Letzte Generation opłaci rachunek za rozmieszczenie sił policyjnych w muzeum i sprzątanie po akcji.

Wiele ataków aktywistów

Obraz Klimta to ostatnie z dzieł sztuki, które zostały zaatakowane przez aktywistów klimatycznych, pragnących zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia - pisze agencja Associated Press. Różne grupy aktywistów organizowały w ostatnich miesiącach liczne akcje protestacyjne. Brytyjska grupa Just Stop Oil obrzuciła w zeszłym miesiącu zupą pomidorową szybę jednego z serii obrazów "Słoneczniki" Vincenta van Gogha. W londyńskich galeriach aktywiści przykleili się do ram wczesnej kopii "Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci oraz "Wozu na siano" Johna Constable'a.

Zobacz wideo i zdjęcia!

SEKRETY GENZIE, HITY NA KATAR 2022, NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE AUTA, UBIERAM SIĘ W DYSKONCIE | ESKA XD #061

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?