Starlink

i

Autor: Astronomski magazin flickr.com Starlink

STARLINK NAD WARSZAWĄ w STYCZNIU 2022 - kiedy i o której obserwować przelot satelitów SpaceX nad stolicą?

2022-01-20 15:16

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba ze stolicy długo czekali na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, kiedy i w jakich godzinach zobaczymy je ponad naszymi głowami w Warszawie.

Starlink nad Warszawą w styczniu! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba ze stolicy Polski. To dla nich pierwsza okazja do obserwacji satelitów w 2022 roku. Wyczekują więc momentu, w którym zobaczą satelity nad głową. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, w jakie dni i o której zaobserwujemy przelot w Warszawie oraz gdzie należy kierować wzrok.

Wyburzą Mordor? Ciężkie sprzęty rozpruwają biurowce

Pamiętajcie, że wiele zależy od pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niczego nie dojrzymy. Jeśli jednak noc okaże się bezchmurna, możemy liczyć na wspaniałe widoki!

Źródło: nocneniebo.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Starlink nad Warszawą - kiedy i o której przeloty wstyczniu?

Start Rakiety Falcon 9 odbył się w nocy z 18 na 19 stycznia. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-6. Godzina startu (03:02) była bardzo sprzyjająca dla obserwatorów i obserwatorek w Polsce, bowiem pierwszy przelot Starlinków zobaczyć można było na niebie już 19 stycznia o godzinie 17:55. Przelot trwał około 4 minuty. Ale to nie koniec obserwacji! "Kosmiczny pociąg" ma być widoczny także 20, 21 i 22 stycznia.

W czwartek, 20. stycznia przelot Starlinków będzie widziany z Warszawy o godzinie 17:55.

Starlinki w styczniu - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? 19, 20, 21 i 22 stycznia Starlinki przelatują z zachodu na wschód po południowej części nieba. Podczas pierwszego przelotu, 19.01, satelity przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. W następnych dniach, wraz ze zwiększaniem pułapu, poszczególne urządzenia będą się od siebie oddalać. Mieszkańcom i mieszkankom Warszawy chcącym oglądać przeloty radzimy wyjechać za miasto, lub znaleźć bardziej zaciemnione miejsca. Światła latarni mogą utrudnić obserwacje, a budynki zasłonić widok. Trajektoria lotu satelitów zobaczycie w poniższym filmie: