Warszawa

i

Autor: pixabay.com Warszawa

Strefa Czystego Transportu w Warszawie - jakie auta nie wjada do centrum?

2022-04-07 15:35

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w centrum Warszawy ustanowiona zostanie Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że nie będzie mogło tam wjeżdżać wiele aut. Jakich? Dowiedzcie się tego z naszego artykułu.

Strefa Czystego Transportu najprawdopodobniej powstanie w Warszawie już niebawem. Chodzi o tereny, na których obowiązywać będzie zakaz wjazdu aut przekraczających dopuszczalną emisje spalin. Miasto już zaczęło prace nad projektem - strefa może objąć całe śródmieście. To głównie centrum zmaga się z problemem wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Podobnie jak w innych dużych miastach, 3/4 tych zanieczyszczeń emitują stare auta. Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli z 2020 roku. W rozwiązaniu problemu może pomóc właśnie ustanowienie Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Jakie samochody stracą wówczas możliwość wjazdu do centrum miasta? O tym w dalszej części artykułu.

Niedokończony biurowiec EuRoPol GAZ-u od ponad 20 lat straszy swym wyglądem "szkieletora"

Starsze diesle trują! Jakie auta nie wjadą do centrum?

Badanie w zakresie jakości powietrza wmiastach zrealizowała Międzynarodowa Rada Czystego Transportu (International Council on Clean Transportation) na zlecenie TRUE Initiative przy współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. W sześciu warszawskich lokalizacjach na przełomie września i października 2020 r. dokonano 220 tys. pomiarów metodą TRUE (The Real-World Urban Emissions) na niemal 150 tys. pojazdach różnego typu. Z raportu wynika, że 17 proc. samochodów osobowych poruszających się po Warszawie wyprodukowano przed 2006 r. To właśnie ta najstarsza grupa aut emituje najwięcej zanieczyszczeń - 37 proc. emisji tlenków azotu (NOx) oraz 52 proc. pyłów (PM). Pomiary wskazują, że emisje szkodliwych gazów wzrastają nawet kilkukrotnie wraz z wiekiem pojazdów.

Jednocześnie samochody z silnikiem Diesla emitują więcej zanieczyszczeń niż pojazdy benzynowe z podobnych roczników. Jest to zauważalne w przypadku tlenków azotu (NOx) i szczególnie widoczne w przypadku pyłów PM pochodzących z rur wydechowych. Planowana Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie się więc najprawdopodobniej wiązała za zakazem wjazdu dla pojazdów z silnikiem diesla starszych niż 15 lat.

źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!