Pies

i

Autor: pixabay.com

Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol w Warszawie - JAK WEZWAĆ ZAŁOGĘ?

2021-12-28 12:24

Huk petard i fajerwerków to dla każdego zwierzęcia ogromny stres! Czworonogom, które uciekną lub ulegną wypadkowi w sylwestrową noc pomogą specjalne załogi zwierzęcego patrolu. Z naszego artykułu dowiecie się, jak można zgłaszać interwencje.

Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol pojawi się na ulicach Warszawy w nocy z piątku na sobotę (31.12.2021 - 1.01.2022). Zadaniem jednostek patrolu będzie pomoc psom, kotom i innym zwierzętom, które wystraszą się fajerwerków lub ulegną wypadkowi. Takich przypadków może być niestety bardzo dużo. Choć coraz częściej mówi się o tym, jak wielki stres u zwierząt powoduje huk sztucznych ogni, wiele osób wciąż chce je odpalać w czasie sylwestrowej zabawy. Władzie apelują do mieszkańców, by tego dnia obywać się bez fajerwerków, lecz formalnego zakazu ich sprzedaży wciąż nie wprowadzono. Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol będzie miał więc pełne ręce roboty. Warto zawczasu dowiedzieć się, jak prawidłowo zgłosić interwencję.

SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Fajerwerki - zabawa dla ludzi, stres dla zwierząt

Sztuczne ognie wciąż są w Polsce bardzo popularne. Choć ich kolorowe rozbłyski wyglądają pięknie - są wyjątkowo szkodliwe dla zwierząt. Huk wybuchów to niewyobrażalny stres dla psów i kotów. Wiele przestraszonych pupili ucieka w Sylwestra właścicielom, a niektóre ulegają wypadkom. Także dziko żyjące zwierzęta źle znoszą fajerwerki - hałas dezorientuje ptaki, które giną wpadając na budynki, lub ogłuszone padają na ziemię.

Jak zgłosić zdarzenie załodze Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu?

Członkowie Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego przygotowują załogi do pracy w sylwestra. Przez całą noc będą odbierać zgłoszenia i wysyłać grupy interwencyjne udzielające zwierzakom pomocy przedweterynaryjnej i kontaktujące się z właścicielami. Na Facebooku zamieszczono już numery alarmowe oraz instrukcję prawidłowego zgłoszenia interwencji. Zamieszczamy ją poniżej

  • 666 333 525: SJRW-Specjalistyczna Jednostka Ratownictwa Weterynaryjnego,
  • 986: EKO-PATROL Straży Miejskiej,
  • Zgłaszając interwencję należy opisać zdarzenie,
  • Podać adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia (województwo, powiat, gminę, miasto, nazwę ulicy lub numer najbliższego budynku) i inne dane umożliwiające szybkie zlokalizowanie miejsca,
  • Podać swoje dane kontaktowe.

SJRW przestrzega, by z pomocy patrolu korzystać odpowiedzialne i nie wykonywać zgłoszeń dla żartu. Post wraz z wszelkimi informacjami dotyczącymi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu w Warszawie znajdziecie poniżej:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!