szkoła

i

Autor: Pixabay

Z regionu

Szkoły do likwidacji w woj. mazowieckim 2025. Które placówki mogą zostać zamknięte? Lista

2025-02-03 17:47

Do końca stycznia 2025 r. do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło łącznie siedem wniosków dotyczących zamiaru likwidacji szkół lub innych placówek edukacyjnych w woj. mazowieckim z końcem roku szkolnego 2024/2025. Część z nich została już rozpatrzona, niektóre sprawy nadal są w toku. O które dokładnie placówki chodzi? Jak przebiega cała procedura likwidacyjna?

Szkoły do likwidacji w woj. mazowieckim - wnioski 2024/2025

Z pytaniem o planowaną likwidację wybranych szkół w woj. mazowieckim zwróciliśmy się do Kuratorium Oświaty w Warszawie pod koniec stycznia. W odpowiedzi dyrektor biura kuratora Andrzej Kulmatycki przekazał, że do tej pory do instytucji wpłynęło siedem wniosków organów prowadzących, dotyczących zamiaru likwidacji placówek z końcem roku szkolnego 2024/2025. Chodzi konkretnie o:

  • Punkt Przedszkolny z siedzibą w Pogorzeli wchodzącego w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi, ul. Leśna 2, Celestynów;
  • Publiczną Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Sołtykowie, ul. A. Mickiewicza 2, Skaryszew;
  • Szkołę Podstawową w Bartodziejach, Bartodzieje 15, Jastrzębia;
  • Szkołę Podstawową w Mąkosach Starych, Mąkosy Stare 80, Jastrzębia;
  • Przedszkole Miejskie nr 5 w Markach, ul. Wczasowa 5, Marki;
  • CXLVII Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, ul. Komorska 17/23, Warszawa;
  • Branżową Szkołę I stopnia w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście, ul. Ciechanowska 15, Nowe Miasto.

Jak dodał Kulmatycki, w przypadku pierwszej i drugiej z wymienionych placówek wydano opinie pozytywne, gdyż nie uczęszczało do nich żadne dziecko. Sprawa kolejnych czterech nadal jest w toku. Jeśli zaś chodzi o ostatnią, tam organ prowadzący ostatecznie odstąpił od zamiaru likwidacji. O ewentualnym poszerzeniu listy lub nowych decyzjach ws. placówek będziemy na bieżąco informować.

Likwidacja szkoły - procedura

Likwidacja szkoły lub placówki publicznej może zostać przeprowadzona na podstawie Prawa oświatowego. Zgodnie z art. 89., "szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 14-18, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie". Wspomniany organ musi na co najmniej pół roku przed planowanym terminem likwidacji zawiadomić o takim zamiarze rodziców uczniów, samych uczniów (jeśli są pełnoletni), właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.

Aby szkoła prowadzona przez samorząd została zlikwidowana, musi uzyskać pozytywną opinie kuratora oświaty lub ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (w przypadku publicznych szkół artystycznych). Placówki prywatne muszą natomiast uzyskać zgodę organu, który wcześniej zezwolił na ich założenie.

Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku o likwidację nie musi być zawsze związane z całkowitym zaprzestaniem prowadzenia misji edukacyjnej. Czasami celem jest przekształcenie, rozdzielenie placówek lub zastąpienie nową, czy też zamknięcie jedynie części realizowanej działalności.

Kwalifikacja wojskowa 2025 w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Tramwaje w Warszawie jeżdżą 10 km/h! Tory toną w błocie, a remont jest odkładany