zdjęcie z miejsca wypadku

i

Autor: fot. Policja

Szokujące nagranie. Wyprzedzając na przejściu dla pieszych uderzył w przechodzącego nastolatka!

2022-11-15 9:46

Wystarczy chwila rozkojarzenia na drodze, by doprowadzić do tragedii. Wymijanie samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych to jedno z wykroczeń, za które można otrzymać najwyższą liczbę punktów karnych. Zamieszczone przez policję z Piaseczną nagranie pokazuje, dlaczego to wykroczenie jest tak surowo karane.

Surowe kary za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Od 17 września obowiązują nowe przepisy dotyczące ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą liczbę punktów, bo aż 15 i bardzo wysoki mandat karny można otrzymać za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Tego typu wykroczenia, chociaż są bardzo surowo karane nadal bardzo często są popełniane. Poszkodowany w tego rodzaju wypadkach pieszy może nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy przypłacić zdrowiem, a nawet życiem.Nagranie umieszczone przez policjantów z takiego zdarzenia zostało umieszczone ku przestrodze.

Na początku października w Al. Krakowskiej w Jabłonowie. 72-letni kierujący skodą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Potrącony 17-latek miał wiele szczęścia i pomimo dużej prędkości samochodu, który wjechał na pasy nie doznał poważnych obrażeń. Policja przypomina, że wyprzedzanie lub omijanie innego pojazd na, lub tuż przed przejściem dla pieszych, to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych wypadków, których ofiarami są piesi. Warto również pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Nie zdejmuje to jednak odpowiedzialności z pieszych, którzy w trosce o własne życie i zdrowie powinni zachować ostrożność na przejściu i przekraczać pasy równomiernym krokiem, a nie na nie wbiegać.