zdjęcia

Tak powstawały Złote Tarasy w Warszawie. Archiwalne zdjęcia

2024-06-17 10:42

Złote Tarasy to jedno z najbardziej znanych centrów handlowych w Polsce. Jest bardzo popularne wśród mieszkańców Warszawy. Zakupy robią tam również przyjezdni i turyści, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego. Budowa Złotych Tarasów rozpoczęła się pod koniec 2002 roku, obiekt oddano do użytku 7 lutego 2007 roku. W naszej galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia z budowy Złotych Tarasów.

Złote Tarasy to centrum handlowe zlokalizowane w ścisłym centrum Warszawy, przy ul. Złotej 59, w sąsiedztwie Dworca Centralnego i Pałacu Kultury i Nauki. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2002 roku, pierwsze sklepy otwarto 7 lutego 2007 roku. Wartość całej inwestycji oszacowano na około 1,5 miliarda złotych. Właścicielem centrum jest francuska spółka Unibail-Rodamco-Westfield.

Złote Tarasy w Warszawie. Zdjęcia z budowy

Na terenie wielkości pięciu boisk piłkarskich znajduje się ponad 200 sklepów, 40 restauracji oraz 8-salowe kino. Złote Tarasy to także przestrzeń biurowa i parking podziemny na 1,5 tys. miejsc. Między Złotymi Tarasami i dworcem znajdują się słynne schodki, okupowane latem przez oryginalnie ubranych nastolatków.

Centrum wyróżnia się charakterystycznym szklanym dachem. Projektujący go architekci inspirowali się koronami drzew. Dach zbudowany jest z 4780 trójkątnych paneli, z których każdy jest w innym rozmiarze. Jego powierzchnia to ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Waży aż 1400 ton, czyli tyle, co cztery Boeingi 747 z kompletem pasażerów na pokładzie. W 2008 roku podczas burzy dach przeciekł, pojawiły się więc obawy, czy jego konstrukcja wytrzyma kolejne nawałnice. Okazało się jednak, że dzień wcześniej usunięto z niej jeden panel i to dlatego Złote Tarasy zostały zalane.

Rocznie Złote Tarasy odwiedza ok. 21 mln osób.

Tak powstawały Złote Tarasy:

Mr. Polska o numerze „Złote Tarasy” i współpracy z Doniem