Tramwaj na Kasprzaka dojedzie już za dwa lata?

i

Autor: fot. transport publiczny Tramwaj na Kasprzaka dojedzie już za dwa lata?

Tramwaj na Kasprzaka dojedzie za dwa lata? Budowa rusza już marcu

2022-02-08 16:56

Rusza budowa tramwaju na Kasprzaka! Zarówno kierowców, jak też mieszkańców czekają utrudnienia. Prace potrwają prawie dwa lata. Będą zmiany w organizacji ruchu i zwężanie jezdni wzdłuż placu budowy. - Dzięki tej inwestycji mieszkańcy szybciej dojadą z Bemowa do centrum - mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Daria kontra Doda

Tramwaj na Kasprzaka. Kiedy tam dojedzie?

Już w marcu rusza budowa dawno zapowiadanej nowej trasy tramwajowej, dzięki której mieszkańcy nowych osiedli na Woli będą mieli szybki dojazd do centrum. Nowa trasa przyśpieszy też dojazdy z Bemowa. Tramwaj na Kasprzaka to inwestycja zapowiadana od lat. Ma ułatwić dojazd do stacji metra i być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Prace ruszą z początkiem marca i potrwają prawie dwa lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy będą mogli z nowej trasy korzystać już w 2024 roku.

- W marcu prace ruszają u zbiegu Wolskiej i Kasprzaka. Tam pierwsza ekipa będzie działała przy stopniowej rozbiórce obecnie funkcjonującego przejścia podziemnego i budowie nowego. Przejście to będzie prowadziło do przystanku tramwajowego. Sam przystanek znajdzie się jeszcze niżej, w miejscu gdzie dziś znajduje się jezdnia. Dzięki temu ruch tramwajowy będzie oddzielony od ruchu samochodowego. Na perony i do przejścia będzie można dostać się z pomocą schodów, wind i pochylni - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Na czas przebudowy przejścia jezdnia będzie musiała być czasowo zwężana. Kolejne prace wykonawca będzie prowadził na drugim krańcu inwestycji. Będą to roboty związane z instalacją podziemnego kabla zasilającego w okolicach skrzyżowania Karolkowej i Kasprzaka.

Nowa trasa zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Podróż potrwa zaledwie kilka minut. Na otwarcie tramwaju na Kasprzaka czekają mieszkańcy szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach i okolic ul. Jana Kazimierza. Skorzystają nie tylko mieszkańcy Woli. Tramwaj dowiezie pasażerów do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Do metra krótszą trasą dotrą także tramwaje z Bemowa. Prace będą prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Między Wolską a Skierniewicką zostaną wybudowane nowe tory – około 2,3 km. Już istniejące na Wolskiej i na Kasprzaka, o długości ok. 1,2 km, zostaną zmodernizowane.

Pasażerowie skorzystają z nowych przystanków: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy Ordona. Wszystkie będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: "Chcą nam zbudować tory w ogrodach". Protest przeciwko budowie!

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?