Z Warszawy

Nowa trasa tramwajowa na ul. Kasprzaka wreszcie zostanie otwarta. Padł konkretny termin

2024-02-28 14:17

Kiedy po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie pierwszy tramwaj? Prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski podał ostateczny termin, który nie powinien być już w żaden sposób zagrożony. Czasu do otwarcia zostało naprawdę niewiele!

Tramwaj na Kasprzaka - kiedy inauguracja?

- Na samego Kasprzaka inwestycja jest w sensie budowlanym zakończona, trwają jeszcze prace brukarskie i wykończeniowe oraz odbiory. Nie widzę żadnego zagrożenia dla terminu, jaki podawaliśmy. 5 marca, z samego rana, ruszy ulicą Kasprzaka tramwaj - zapowiedział oficjalnie Bartelski.

Przekazał, że na ulicy Wolskiej trwa w tej chwili intensywne betonowanie rejonu skrzyżowania Elekcyjnej i Wolskiej. - Termin, który jest podawany, kontraktowy, to 25 marca i zostanie on dotrzymany - dodał.

- Jedyne, czego nie mogę obiecać, to że będzie wylana górna warstwa jezdni na niektórych fragmentach ścieżek rowerowych i na skrzyżowaniu ulic Ordona i Kasprzaka, gdzie jest plama bez górnej warstwy - zaznaczył. Wyjaśnił, że nie wynika to lenistwa - górna warstwa potrzebuje konkretnych warunków, więc tramwajarze wolą to zrobić miesiąc później, niż narażać się na odklejanie tej warstwy i szybszą jej degenerację. - Zrobimy to w pierwszy weekend, w którym będzie stabilna temperatura i brak opadów - obiecał.

Tramwaj na Kasprzaka - które linie pojadą tą trasą?

Na Kasprzaka będą jeździły cztery linie tramwajowe: 10 (Górczewska - Wyścigi), 11 (Nowe Bemowo - pl. Narutowicza), a linie 26 i 27 początkowo objazdem do ul. Skierniewickiej i z powrotem do Wolskiej. Po 25 marca Wolską będą jeździły tramwaje trzech linii: 13, 26 i 27.

Tramwaj na Kasprzaka - najważniejsze informacje

Tramwajarze zbudowali ok. 2,3 km nowych torów między ulicami Wolską i Skierniewicką oraz zmodernizowali ok. 1,2 km istniejącego torowiska w ciągu Wolskiej i Kasprzaka. W ramach inwestycji zasadzone zostaną 94 nowe drzewa. Będą także krzewy, trawy ozdobne i byliny przy peronach tramwajowych i skrzyżowaniach, w pasach między jezdniami oraz wzdłuż Wolskiej.

Drzewa zaprojektowano jako uzupełnienie szpalerów wzdłuż Wolskiej i Kasprzaka, a także w obrębie inwestycji. Tory na Kasprzaka zostaną obsadzone rozchodnikiem. Na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy będzie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

Tramwaj na Kasprzaka (styczeń 2024) - zobacz zdjęcia:

Rafał Trzaskowski o wprowadzeniu nocnej prohibicji i problemie bezdomnych w Warszawie