Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / internet / Twitter @Nexta_tv

W Rosji przebudziły się dwa potężne wulkany. Mogą wybuchnąć w każdej chwili!

2022-11-21 12:25

Na Kamczatce przebudziły się dwa potężne wulkany. Rosyjscy naukowcy ostrzegają, że olbrzymi wulkan Szywiełucz może wybuchnąć w każdej chwili. Odnotowano również zwiększoną aktywność wulkanu Kluczewskiego. Erupcja chociaż jednego z nich może sparaliżować życie tysięcy okolicznych mieszkańców.

Wulkany Szywiełucz i Kluczewski mogą wybuchnąć w każdej chwili!

Z Rosji docierają niepokojące informacje o gwałtownym wzroście aktywności w dwóch wulkanach. Wulkan Szywiełucz na Półwyspie Kamczatka nagle zwiększył swoją dotychczasową aktywność i grozi mu gwałtowna erupcja.Szef Dalekowschodniego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk, Aleksiej Ozerów, cytowany przez oficjalną rosyjską agencję informacyjną RIA, powiedział, że kopuła wulkanu jest bardzo gorąca.

„W nocy kopuła świeci prawie na całej swojej powierzchni. Gorące lawiny o temperaturze 1000 stopni Celsjusza spływają po zboczach, spływają strumienie piroklastyczne. Taki stan kopuły obserwuje się z reguły przed potężna erupcja napadowa”.

„Eksplozje popiołu na odległość do 10-15 kilometrów… mogą wystąpić w dowolnym momencie. Bieżąca działalność może mieć wpływ na międzynarodowe i nisko latające samoloty”.

Szywiełucz, jeden z największych wulkanów Kamczatki, którego szczyt wznosi się na wysokość 3283 metrów.

Podobna sytuacja wystąpiła na wulkanie Kluczewskim. Jest to największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji i jednocześnie najwyższy szczyt Kamczatki, który aż 10 razy w ciągu godziny wyrzuca ze swojego krateru fontanny lawy, bomby wulkaniczne oraz kłęby popiołów i pary wodnej.Wszystko wskazuje na to, że w Rosji może dojść do jednoczesnej erupcji dwóch olbrzymich wulkanów.Naukowcy ostrzegają, że erupcja najwyższego wulkanu w całej Eurazji może się systematycznie nasilać. Wybuch tego wulkanu stanowić może poważne zagrożenie dla mieszkańców okolicznych miejscowości.