Drewniany biurowiec

i

Autor: pracownia AMBIENT

architektura

W Warszawie powstanie pierwszy drewniany biurowiec! Ma być bardziej ekologiczny

2024-05-28 9:49

W Warszawie powstanie pierwszy drewniany biurowiec. Czterokondygnacyjny budynek stanie w Poleczki Park. Otrzymał on już pozwolenie na budowę. Innowacyjna technologia w tym projekcie została zastosowana, by ograniczyć negatywny wpływ budowli na środowisko.

Projekt drewnianego biurowca w Poleczki Park autorstwa pracowni AMBIENT wkrótce wejdzie w fazę budowy. Będzie to pierwsza tego typu konstrukcja w Warszawie.

"To oznacza, że mimo wymagającej specyfiki konstrukcji drewnianych, konieczności stosowania nietypowych rozwiązań oraz braku wypracowanych na polskim rynku standardów, projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe" - mówi Magdalena Pios, autorka projektu. Inwestorem jest firma UBM Development Polska.

Drewniany biurowiec w Warszawie ma być bardziej ekologiczny

Biurowiec będzie miał cztery kondygnacje i wysokość 16 metrów. Zostanie on wzniesiony przy pomocy drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Takie rozwiązania zastosowano w trosce o środowisko. Zastąpienie żelbetu drewnem ma zniwelować ślad węglowy budynku. Ponadto architekci zadbali o to, by emisja była niższa także po oddaniu biurowca do użytku. W tym celu ograniczono przeszklenia fasady, zastosowano efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe, instalację fotowoltaiczną. Zaprojektowano tam również rozwiązania oszczędzające wodę oraz wspierające bioróżnorodność.

"Wnętrza biurowe w projektowanym przez nas budynku oferować będą: komfort termiczny uzyskany dzięki ograniczeniu przeszkleń, duże i nie posiadające podziałów okna zapewniające doskonałe oświetlenie światłem dziennym, otwierane panele elewacji dające możliwości przewietrzania, energooszczędny i efektywny system oświetlenia stanowisk pracy. Przede wszystkim zapewnią jednak niepowtarzalny klimat i kontakt z naturalnym widocznym drewnem, co - jak potwierdzają badania - wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka" - napisała pracownia AMBIENT.

Pracownia AMBIENT już w przeszłości projektowała budynki z drewna. To właśnie z tego biura wyszedł projekt budowy Biblioteki Publicznej przy ulicy Kłosowej w Warszawie na Białołęce. Budowla ta również jest drewnianą konstrukcją.

Najstarsze kawiarnie w Warszawie:

Tak wygląda najbardziej kontrowersyjna restauracja w Warszawie. Byliśmy w Madonnie