Szczepienie

i

Autor: pixabay.com Szczepienie

Warszawa: DARMOWE SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE - kto może skorzystać?

2021-09-27 12:26

Ponad 3,3 mln zł - tyle przeznaczy Warszawa na realizację programu darmowych szczepień przeciwko grypie. Stolica chce zapewnić 70 tysięcy bezpłatnych szczepionek grupom osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. Sprawdźcie, kto może zaszczepić się za darmo.

Darmowe szczepienia przeciwko grypie w Warszawie - stolica kolejny już raz zapewni bezpłatne preparaty szczepienne mieszkańcom i mieszkankom najbardziej narażonym na ciężki przebieg choroby. Akcja jest szczególnie ważna teraz, u progu wzrostu zakażeń Sars-CoV-2. Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy, zwiększa ryzyko ciężkiego przechorowywania i wystąpienia powikłań. Ponadto obie choroby w początkowej fazie mają bardzo podobne symptomy, a to stwarza ryzyko błędnej diagnozy i objęcia kwarantanną osób chorych na grypę. Zapewniające odporność szczepienie jest więc najlepszym wyjściem z sytuacji. Warszawski ratusz informuje, że ponad 3,3 mln zł zostanie wydanych na zakup 70 tys szczepionek i przeprowadzenia całej akcji darmowych szczepień. W dalszej części artykułu dowiecie się, jakie grupy będą mogły z niej skorzystać.

Nietypowa kradzież w sklepie elektronicznym

Darmowe szczepienia w sezonie grypowym

Jak długo trwa akcja darmowych szczepień? Ze strony warszawskiego ratusza dowiadujemy się, że szczepienia będą przeprowadzanie przez cały sezon grypowy czyli od września do marca. Skorzystają z nich zaś grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby: seniorzy, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby w kryzysie bezdomności.

Grypa 65+, czyli darmowe szczepienia dla seniorów i seniorek w Warszawie

Program Grypa 65+ rozpoczął się w 2004 roku. Przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia, ma na celu zmniejszenie zachorowalności na grypę. Dane epidemiologiczne wskazują, że z programu Grypa 65+ korzysta bardzo wiele osób. W sezonie 2020/2021 zaszczepiło się blisko 40 tys. seniorów i seniorek. Wiele wskazuje na to, że w podobnie będzie i tym razem.

Darmowe szczepienia dla kobiet w ciąży i małych dzieci

W ponad 50 przychodniach w Warszawie można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60 miesiąca życia (pół roku - 5 lat). Z darmowych szczepień na grypę skorzystają też kobiety w ciąży. Łączny koszt akcji szczepień dla obu grup to 1 120 000 zł. Miasto zaszczepi ok. 11 tys. maluchów i 6 tys. kobiet w ciąży.

Bezdomni szczepią się na grypę za darmo

Program szczepień dla osób w kryzysie bezdomności rozpoczął się w 2005 roku. Akcja prowadzona jest w ponad 20 noclegowniach i schroniskach na terenie Warszawy. Rocznie ze szczepień korzysta ok. 600 osób. Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w warszawskich noclegowniach i schroniskach.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!