Warszawa chce zwrotu szpitala Południowego

i

Autor: materiały prasowe Warszawa chce zwrotu szpitala Południowego

Warszawa prosi rząd o zwrot Szpitala Południowego! Chce otworzyć w nim oddział leczenia pocovidowego

2021-05-26 17:20

Prezydent Warszawy tłumaczy, że pandemia jest w odwrocie, a Szpital Południowy dziś świeci pustkami. Według władz miasta fakt, że w tej sytuacji rządowa komisarz nadal kieruje miejskim szpitalem jest nieuzasadniony, a nawet niezgodny z prawem. Z nieoficjalnych komunikatów płynących z MZ wynika, że rząd ma na ten szpital inne plany.

Raport z anteny 26.05, godz.10

Warszawa prosi rząd o zwrot Szpitala Południowego

Prezydent stolicy żąda od Ministerstwa Zdrowia zwrócenia miastu spółki SOLEC, w tym Szpitala Południowego. Złożył w tej sprawie wniosek do ministra Adama Niedzielskiego. Uzasadnił to tym, że pandemia ustępuje, a szpital stoi prawie pusty. - Rządowa komisarz miała jedynie zwiększyć liczbę miejsc covidowych, takiej potrzeby już nie ma, a więc nie ma prawa dalej zarządzać naszym miejskim szpitalem. Już wcześniej złożyliśmy wniosek do WSA w sprawie powołania przez ministra pełnomocnika. Apelujemy o zwrot naszego szpitala, bo warszawiacy potrzebują leczenia - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

- W marcu minister zdrowia przejął Szpital Południowy wprowadzając do niego rządowego pełnomocnika, by „zwiększyć liczbę miejsc dla chorych na COVID-19”. Pandemia w odwrocie, szpital świeci pustkami. Mieszkańcy Miasto Stołeczne Warszawa czekają zaś na leczenie pocovidowe. Wnioskuję o zwrot placówki. Nie ma dziś uzasadnienia prawnego, ani merytorycznego do dalszego zarządzania przez rząd szpitalem wybudowanym za środki miasta w wysokości niemal 400 mln zł. Chcemy zostawić oddział dla chorych na COVID-19, ale też pilnie zakończyć zakupy wyposażenia i leczyć skutki wirusa - napisał na Facebooku prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

MZ: szpital pozostanie w gestii ministerstwa do czwartej fali

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie, ale odniosło się do niej w mediach społecznościowych. Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia napisała, że "Szpital Południowy pozostanie w gestii resortu zdrowia do czwartej fali epidemii". Ma w nim być prowadzona rehabilitacja pocovidowa. Nadal pod okiem rządowej komisarz Ewy Więckowskiej. Oficjalnego stanowiska ministra zdrowia w tej sprawie jeszcze nie ma. Odpowiedzi na swój wniosek miasto również jeszcze nie dostało.

Czytaj także: Znajdź "Perełki Warszawy" i... wygraj atrakcyjne nagrody! Urzędnicy zachęcają do tworzenia nowych turystycznych tras

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?